Özgün ve yaratıcı kadınlar bir araya geldi

adidas Originals sadece kadınlara özgü ve klişeleri yerle bir eden modeli Arkyn ile farklılıkları benimserken diğer yandan yaratıcılığın da temsilcisi olmaya devam ediyor

Arkyn için özel bir ‘talks’ düzenleyen adidas Originals; farklı yetenekleriyle ön plana çıkan, multidisipliner 5 kadının, yaratıcı üretim süreçleri ve nelerden ilham aldıklarını konuştu.

Kalıplara sığdırılmaktan sıkılan kadınlar için tasarlanan Arkyn modeli için Deniz Özturhan moderatörlüğüyle 5 yaratıcı kadın bir araya geldi. Söyleşiye, model ve mimar Öykü Baştaş, müzisyen ve dövme sanatçısı Nil İpek, şef ve seramik sanatçısı Tülin Bozüyük, komedyen ve yazar Deniz Özturhan, stylist ve illüstratör Ayça Elkap katıldı. Söyleşi, Instagram üzerinden canlı olarak yayınlandı.

Yaratma cesaretinden, üretmenin aşamalarından, nasıl birer multi-disipliner sanatçıya dönüştüklerinden ve hayatlarındaki bazı dönüm noktalarından bahsettikleri söyleşide konuşmacılar izleyen birçok kişiye de ilham verdiler. Hayatının bir döneminde toplumun yargıları ve bariyerlerine bir şekilde takılan beş kadın, yaklaşık bir saat süren sohbet boyunca bu bariyerleri nasıl aştıklarından ve hayatlarındaki dönüm noktalarından bahsettiler.

1. Arkyn için özel düzenlenen adidas Originals konuşmasında yer alan isimler

Öykü Baştaş: Güzelliğin tanımı neydi!

Gucci defilesinde yürüyen ilk Türk model aynı zamanda mimarlık öğrencisi olan Öykü Baştaş, “Yaratma cesaretini nerden alıyorsun?” sorusuna “Modelliğe başladığımda 18 yaşında iki ay New York’ta kalmamı istediler, bunu yapabilecek cesareti bulduktan sonra başka bir insan olarak döndüm ve özgüvenim yükseldi” dedi. Modelliğe yurtdışında başladığını ve ardından Türkiye’de adının duyulduğunu söyleyen Baştaş, Türkiye’de birçok insandan ‘sen yeterince güzel değilsin’ cevabı aldım. Önce insanlara tek tek model olmak için yeterince güzel olmanız gerekmiyor diye açıklama yapmaya başladım. Sonra ‘güzelliğin tanımı nedir’ demeye başladım. Güzelliğin herhangi bir tanımı var mı ki bunun üzerinden insanları yargılıyoruz. İnsanlara güzelliğin bu kadar katı kuralları olmayan bir şey olduğunu hatırlatmaya çalışıyorum. Ben herkesi çok güzel buluyorum hepimiz birbirimizden farklıyız ve farklı olduğumuz için de çok güzeliz” diyerek yaratıcı sürecinde yıkmak istediği duvarlardan, karşısında çıkan engellerden bahsetti.

2. Arkyn için özel düzenlenen adidas Originals konuşmasında yer alan isimler

Deniz Özturhan: Erkek Egemen Mizah Dünyasına Girmek

Konuşmanın moderatörü komedyen ve yazar Deniz Özturhan, erkek egemen mizah dünyasındaki varoluş sürecini anlattı. Özturhan, “Mizah erkek egemen bir yer oldu. Çok az kadın mizahçı var. Ve erkek mizahçıların dünyalarına girmeye çalıştığınızda erkekleşmeniz gerekiyor. Ben bir şey yapmadım, varlığımı hissettirmeden uzun süre bulundum ondan sonra kendimi göstermeye başladım. Aslında ısrar da değil benimki saklanarak müdahale etmek oldu” şeklinde konuştu.

3. Arkyn için özel düzenlenen adidas Originals konuşmasında yer alan isimler

Ayça Elkap: Birey Olarak Tabular Ve Ön Gürülmüş Düşüncelerle Sıkıntı Yaşıyoruz

Yaratıcı süreçler için gençlere tavsiyede bulunan stylist ve çizer Ayça Elkap, “Yaratıcı herhangi bir üretimde özgün olmak; özgünlüğü korumak için beslenmeye ihtiyacınız var ve kendini geliştirmeye çalışmak çok önemli. Toplumsal baskı bazen cesaret kırabiliyor ama ne yapacağınızı biliyorsanız bilmeseniz de inanıyorsanız işler yoluna giriyor. Ön görülmüş toplumsal baskılar çok baskın. Bir kadın değil birey olarak sıkıntı duyduğum şeyler bu tabular ve ön görülmüş düşünce tarzı” diye konuştu.