Green Klinik Kurucusu Dermatolog Dr. Ersin Aydın

 

Estetikte Yeni Trend Naturel Botox

Röportaj: Ecem Saral

Women’s Style Türkiye: Günümüzde insanlar genç görünmek ama bir o kadar da doğal kalmak istiyorlar. Bu görünümün sağlanmasında sizinle özdeşleşen naturel botoks uygulamasının yeri nedir?
Ersin Aydın: Evet, görselliğin ön planda olduğu günümüzde güzel ve genç görünmenin yanında bu görünümün yapay olmaması da oldukça kıymetli. Naturel botoks, bu amacı gerçekleştiren, etkili, doğal görünümü bozmayan ve hasta memnuniyetinin çok yüksek olduğu uygulamalardan biri. Yüzde zamanla oluşan çizgilenmeleri azaltan ya da tamamen gideren bu tedavi sonucu itibarıyla doğallık ve gençlik sağlıyor. Botoks uygulamalarına karşı insanlarda önyargı oluşturan aşırı kalkık kaşlar, gergin göz çevresi ve mimiksiz yüz ifadesi gibi sonuçları natürel botoks uygulamasında görmüyoruz.

W.S.: Naturel botoks uygulamasının bildiğimiz botoks uygulamasından farkı nedir?
E.A.: Naturel botoks yaparken bilinen botoks uygulamasında kullanılan iğne uçlarından daha farklı iğne uçlarını kullanıyoruz. Bu iğne uçlarıyla doğru miktarda doğru alana yapılan enjeksiyon ve hekimin deneyimi başarılı sonuçları ve doğallığı beraberinde getiriyor.
W.S.: Natürel botoks uygulaması için bir yaş sınırlaması ya da önerdiğiniz bir yaş aralığı var mı?
E.A.: Botoks, literatürde yaşlanma karşıtı tedavi olarak geçer. Bunun anlamı doğal bir süreç olan yaşlanmanın bazı kişilerde daha yıpratıcı olan etkilerinin önüne geçmektir. Başka bir neden ise yaşlanma hızını yavaşlatmak ve sağlıklı bir süreç geçirilmesini sağlamaktır. Natürel botoks kırışıklıkların görülmeye başlandığı erken yaşlarda uygulanmaya başlanabilir. Bu, kırışıklıkların derinleşmesini ve yerleşmesini önlememizi sağlar. Adı üzerinde olduğu gibi doğal olan Natürel botoks tedavisi tekrarlanan yüz hareketlerinin bir sonucu olarak gelişen dinamik kırışıklıkları düzeltmeye yardımcı olur. Dolayısıyla ilerleyen yaşlarda ihtiyaç duyulabilecek olan cerrahi ya da daha komplike uygulamaları geciktirebilir.

W.S.: Naturel Botoksta sonucun doğal olmasını sağlayan şey nedir?
E.A.: Botoks uygulaması hekim olan olmayan, uzmanı olan, olmayan herkes tarafından yapıldığı, hatta evlerde bile uygulandığı için sıradan bir uygulama olarak görülüyor. Ama basit bir uygulama değil. Yüzümüzde mimiklerimizi, ifademizi bizi biz yapan görüntümüzü sağlayan yüz kaslarımız çok hassas bir dengede fonksiyon görüyorlar ve birbirleri ile çok yakın ilişkileri var. Örneğin kaşımızı kaslardan biri yukarı kaldırırken bir diğeri aşağı indiriyor ya da birbirleri ile koordineli olarak ağız köşesinin farklı şekillerde fonksiyon görmesini sağlıyorlar. Bu dengeyi, koordinasyonu bozacak herhangi bir yanlış uygulama istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına, doğal olmayan sonuçlara neden olabiliyor.
W.S.: İstenmeyen sonuçlar (uzaylı gibi bakar mıyım, bakışlarım bozulur mu, ifadem değişir mi?) eksik ya da fazla unite uygulanması ve birçok sebepten dolayı ortaya çıkabiliyor.
E.A.: Naturel Botoks da ise bu dengelere dikkat edilerek, hassasiyetle işlem yapılıyor. Dolayısıyla bir ifade kaybı olmuyor, doğallık bozulmuyor, kişinin gülüşünde bakışında bir farklılık ortaya çıkmıyor. Uygulama sonunda daha canlı, son derece doğal bir görünüm elde edilebiliyor. Uygulama tekniği, kişinin yüz yapısına mimiklerini kullanma derecesine ve kırışıklıkların özelliğine göre yapılan bireysel uygulama ve uygulama esnasında kullanılan malzemeler doğal sonucu sağlıyor
W.S.: Naturel Botoks işleminde ağrı morarma oluyor mu?
E.A.: Botoks için bize başvuran kişilerin yaşadığı kaygılardan biri de işlem esnasında ağrı sonrasında ise morarma, şişlik, kızarıklık olur mu. Naturel Botoks uygulamasında morarma neredeyse hiç olmuyor. Tabi morarma olmamasının bir sebebi var. Normalde botoks uygulamasında ince olduğu için insülin enjektörleri kullanılıyor. Naturel Botoks uygulamasında ise insülin enjektöründen çok daha ince, özel enjektör uçlarını kullanıyoruz. Tabi bu da morarma olma ihtimalini, doku hasarı neredeyse hiç olmadığı için, çok azaltıyor. Aynı zamanda uygulama esnasında hissedilen ağrı da çok az oluyor. Hastalar işlem sırasında neredeyse hiç ağrı hissetmediğini ifade ediyorlar. İğne ucu çok ince olduğu için kanama da neredeyse hiç olmuyor. Kan sulandırıcı ilaç kullanan, ya da kanamaya eğilimi olan kişilerde bile kanama ile neredeyse hiç karşılaşmıyoruz.
W.S.: Naturel Botoksta daha düşük dozlar mı kullanılıyor?
E.A.: Düşük dozların kullanıldığı mezobotoks, baby botoks, mikrobotoks olarak adlandırılan başka uygulamalar var. Ama Naturel Botoks da düşük dozlar kullanılmıyoruz. Yapılan bilimsel çalışmalarda yüzde her bir noktaya yapılması önerilen ünitenin alt ve üst limitleri belirlenmiştir. Naturel Botoks işleminde de her bir noktaya önerilen en üst dozu uyguluyoruz.
W.S.: Naturel Botokstan Önce Anestezi Kremi Uygulanıyor mu?
E.A.: Yüze uyguladığımız lazer gibi işlemlerden önce etkili anestezi kremlerini sıklıkla kullanıyoruz, ama naturel botoks işleminde hissedilen ağrı neredeyse hiç olmadığı için anestezi kremi kullanma gereği duymuyoruz. Krem kullanmaya ihtiyaç kalmıyor. Daha önce birçok kez botoks işlemi yaptırmış ve işlem öncesi anestezi kremi sürülmüş olan hastalar da natürel botoks yapılırken çok daha az acı hissettiklerini ifade ediyorlar.
W.S.: Masseter Botoks nedir?
E.A.: Yüzümüzde farklı amaçlarla kullandığımız yaklaşık 40 tane kas var. Bunlardan masseter yani çene kası ise en sık kullandığımız kaslardan biri Yüzün yan tarafında bulunan ve elmacık kemiğini alt çeneye bağlayan bu kası çiğnemek için kullanıyoruz. Ancak özellikle geceleri strese bağlı nedenlerle, fark etmeden bu kasımızı sıkabiliyoruz. Bunu sürekli yaptığımızda ise çene bölgemizde, dişlerimizde sıkıntı veren ağrı benzeri problemler oluşabiliyor. Sıkmanın devam etmesi halinde çene ve diş yapısında bozulmalar ortaya çıkabiliyor. Tüm bu fiziksel sıkıntıların yanında çenede oluşan yorgunluk, sıkıntı yaratıcı psikolojik bir duruma da dönüşebilir. Özellikle uyku esnasında gerginlik yaratan, yüze basınç uygulayan masseter kasının gevşemesine yardımcı olmak için botoks uyguluyoruz. Bu sayede çene sıkma ya da diş gıcırdatma problemi hafifliyor. Ve bu işleme Masseter Botoks diyoruz.
W.S.: Masseter Botoks etkisini nasıl gösteriyor?
E.A.: Masseter kasına uyguladığımız botoks ile kasın gerginliği ve gücü azaltılıyor. Herkesin kas yapısı farklı olduğu için kişiye özel olarak, onun yüz yapısına anatomisine uygun bir uygulama yapıyoruz. Bu sayede masseter kasının kullanımı zayıfladığı için çoğunlukla çenede rahatlık elde ediliyor. Bu sayede daha rahat uyunabilir ve sabahları çene kaslarınız yorgun uyanmazsınız.
W.S.: Masseter Botoksu başka amaçlarla kullanılır mı?
E.A.: Bazı kişiler bir taraf masseter kasını daha fazla kullanabiliyor. Bu kasın normalden fazla büyümesi ile çenede estetik olmayan daha şiş bir görüntü oluşabiliyor. Çene daha asimetrik ve kaba bir görünüme sahip olabiliyor. Bu durumda Masseter Botoksu bir çözüm sağlayabilir. Çene kasına yapılan botoks ile çene bölgesi daha oval bir forma kavuşabiliyor.
W.S.: Çenede Başka Nasıl Etkileri Olur?
E.A.: Sürekli dişleri sıkma hali, çene kemiklerinde ve dişlerde deformasyon yapabilir. Bu da çene ağrılarına neden olur. Günün her anı çenenizde bir ağırlık varmış gibi hissediyorsunuz. İleri seviyede olan diş sıkma varsa ağız ve diş yapısına olumsuz anlamda etki edebiliyor. Bu masseter kasını botoks ile gevşeterek çenede rahatlık elde edebiliyoruz.