Kendi tarzınızı belirlemek için en sevdiğiniz eşyaları listeleyin, en beğendiğiniz dekorasyon fikirlerinden oluşan bir dosya hazırlayın, yaşam tarzınızı dikkate alın ve en sevdiğiniz renkleri dekorasyona taşıyın.“Renklendir Hayatı” sloganıyla hayata renk katmaya devam eden Marshall ev dekorasyonunun kişisel tarzı yansıtması gerektiğini düşünenler ve bunu sağlamak için kendi tarzını daha net ortaya koymak isteyenler için önerileri sunuyor.

Kendi tarzının sınırlarını belirlemek isteyenler işe önce bir liste yapmakla başlamalı. Bu listede evdeki en sevdiğiniz obje ya da eşyalar, örneğin eski bir kutu, ilginç bir posta kartı veya güzel bir vazo gibi akla gelebilecek pek çok obje yer alabilir. Bu liste, evde ya da evin bir odasında tarz oluşturmak için başlangıç noktası olacaktır.
İkinci adım olarak dergilerde ya da broşürlerde beğendiğiniz eşya, obje ve ev dekorasyon tarzını yansıtan sayfaları bir araya toplayın. Hatta beğendiğiniz moda ve dekorasyon mağazaları, ya da bit pazarları gibi mekanlarda beğendiğiniz eşyaların fotoğrafını çekin, ya da beğendiğiniz web sitelerindeki favori fotoğrafların çıktılarını alın ve bir dosya oluşturun. Bu dosyadaki fotoğraflar sizin tarzınızı yansıtacak ve size ilham verecek.

Marshall

Dekorasyon yaşam tarzına uygun olmalı

Üçüncü adımda yaşam tarzınızı düşünün. Evin ya da odanın dekorasyonu, kalabalık arkadaş grupları ağırlıyorsanız farklı, TV karşısında fazla zaman geçiriyorsanız farklı düşünülmelisiniz. Ya da bir komşunuzla, eşiniz dostunuzla sabah kahvesi içme alışkanlığınız varsa belki küçük bir kahve köşesi planlamalısınız. Okumayı seviyorsanız ve ok kitabınız varsa bir kütüphane ve okuma köşesini dikkate almalı, çok saksı çiçeğiniz varsa evin ışık ve güneş alan mekanını farklı değerlendirmelisiniz. Obje koleksiyonu yapıyorsanız ya da aile fotoğraflarınızı hep göz önünde istiyorsanız sergileme alanı ayırmalısınız.
Dördüncü adım ise renk seçimi olmalı. Hangi renkleri sevdiğinizi bir düşünün ve sakın ola ki, “bu renk dekorasyon için uygun değil” demeyin. Renk uyumu olduğu sürece her renk dekorasyonda kullanılabilir. Renk uyumu seçerken, işin sırrı seçenekleri indirgemekten geçer.

Sizi kendine çeken renklerin numunelerini veya resimlerini toplayarak başlayın ve ardından bunları sadece tek bir renk paletine indirin.

 

Renkler için giyim tarzınızdan da ilham alın

Ev için tarzınızı belirlerken giyim tarzınızdan da ilham alabilirsiniz, çünkü çok büyük olasılıkla bu iki konuda çok yakın beğenilere sahipsiniz. Gardırobunuz pembeler, soluk maviler ve kireçli yeşiller gibi yumuşak renk tonlarından oluşuyorsa, bir pastel renk uyumunu evinizde kullanmayı deneyebilirsiniz.
Yetişkin ama yumuşak bir tarz için, istiridye ve fildişi gibi sıcak nötrleri şerbet turuncusu ve kırmızımsı pembe gibi yumuşak pastellerle birlikte kullanabilirsiniz. Veya doğayı taklit eden bir görünüm için, leylak ile soluk bir yeşili eşleştirin ve sisal bir kilim ve hasır sepet gibi listenizde yer alan en sevdiğiniz eşya ya da objelerle destekleyin.
Daha parlak renklere eğiliminiz varsa, neden evinize şaşırtıcı bir renk de katmayasınız? En fazla etkiyi sağlamak için, nötr bir renk uyumu ile okyanus yeşili ve turuncu veya safir mavisi ve limon sarısı gibi yüksek voltajlı renk parlamalarını birleştirin. Veya daha az çarpıcı bir görünüm için, canlı renklere sahip tavan lambaları ve yine listenizde yer alan bir veya iki oje ile süsleyin.
Zamana meydan okuyan siyah ve beyaz hem giyimde hem de dekorasyonda sorunsuz bir renk kombinasyonudur. Bu klasik kombinasyona modern bir görünüm kazandırmanın sırrı ise iki renk tonu arasında yüksek bir kontrast oluşturmakla mümkün. Ve bu konu koyu siyah, kömür grisi ve canlı beyaz ile basitçe halledilebilir. Siyah, beyaz ve gri, listenizde yer alan ve öne çıkarmak istediğiniz en sevdiğiniz eşyalar ve objeler için de mükemmel bir fon oluşturur.

Marshall

Marshall Gör&Boya uygulamasıyla en iyi renge en kısa yoldan karar verin

Kişisel tarzınızı dekorasyona yansıtırken en büyük yardımcınız, Marshall’ın akıllı cihazlar için geliştirdiği Gör&Boya uygulaması olacak. Seçtiğiniz renklerin duvarlarınızda nasıl görüneceğinden emin olmak için Marshall Gör&Boya uygulamasıyla seçtiğiniz rengi akıllı cihazınızın ekranında sanal olarak deneyebilirsiniz. Türkiye’de tek olan “Artırılmış Gerçeklik” teknolojisiyle desteklenen ve iki milyondan fazla indirilen “Marshall Gör&Boya” uygulaması sayesinde, mekânları boyamadan önce nasıl görüneceğini öğrenebilirsiniz.
Evinizdeki tüm alanlar için en doğru rengi seçerek harikalar yaratmanızı sağlayacak gerçek zamanlı ‘Marshall Gör&Boya’ uygulamasıyla, tabletinizi veya akıllı telefonunuzu oda içinde hareket ettirirken, duvar yüzeyi ile mobilya ve eşyalar ayırt ediliyor. Bunun sonucunda uygulama, duvarları seçtiğiniz renge sanal olarak boyarken, otomatik olarak algılanan diğer nesneler orijinal renkleriyle ve formlarıyla olduğu gibi kalıyor. Böylece, tek dokunuşla seçilen rengin mobilyalarla ve aksesuarlarla uyumu ekranda görülerek en doğru tercihi yapmak mümkün oluyor.
Hayallerdeki ev için ilham verecek nötr renkleri ve tüm renk paletini Marshall’ın www.marshallboya.com/tr adresindeki web sitesinden veya Marshall bayilerinden temin edilecek renk kataloglarından belirlemek mümkün.