Yeni Zelanda’da Manuka ağaçlarını dolaşan arılar tarafından üretilen Manuka balı, dünyadaki en faydalı bal türlerinden biri olarak biliniyor.

Antibakteriyel özelliğiyle yaraların onarımını çabuklaştıran ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan Manuka balı bu özelliğiyle büyük ilgi görüyor. Başarılı birçok sporcunun ve ünlülerin Manuka balının faydalarından bahsetmesi ile birlikte popülerleşen bal için küresel talep artınca talebi karşılamak için sahte ballar da piyasaya sürüldü.

Yeni Zelanda Hükümeti’nin resmi verilerine göre, milyonlarca dolarlık bir sektör haline gelen balın yıllık üretim miktarı 1700 ton iken satış miktarı 10.000 ton. Üretim miktarı ile talep karşılaştırıldığında, ülkemizde ve dünyada Manuka balı adı altında satılan balların 8300 tondan fazlasının sahte olduğu gözler önüne seriliyor.

Manuka Balı

Endemik Bitki Çeşitliliği Balın Kalitesini Artırıyor

Türkiye’nin bal üretimi konusunda dünyada ikinci sırada yer aldığını belirten Honeyci unvanlı 32 yıllık bal üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, ülkemizde yetiştirilen balın tarih boyunca Anadolu’da birçok hastalığa şifa olarak kullanıldığını söylüyor. Türkiye’nin iklim koşulları ve endemik bitki çeşitliliği, balın kalitesini artırırken, çiçek balı, ayçiçek balı, narenciye balı, kestane balı, dağ balı, çam balı gibi farklı bal çeşitlerinin üretilmesini de sağlıyor.

Ahmet Bağran Aksoy,

“Topraklarımızda Yetişen Çiçekler Şifa Veriyor”

Anadolu’da birçok endemik bitkinin yetiştiğine vurgu yapan Aksoy, “Ülkemizin dört mevsimi yaşaması, endemik bitki çeşidi ve rakımı yüksek bölgelerin olması, farklı türlerde bal üretilmesini sağlıyor. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu’da hastalıkların tedavisinde bal kullanıldı. Son yıllarda tedaviye destek verici yönüyle öne çıkıp dünyayla birlikte ülkemizde de popüler olan Manuka balının üretim ile satış oranlarını karşılaştırdığımızda satın alınan ürünlerin gerçek Manuka balı olup olmadığını ciddi şekilde sorgulamak gerekiyor. Bu nedenle, tüketiciler bal adı altında satılan şeyin aslında ne olduğunu kontrol etmeli. Bu yüzden bereketin simgesi olan Anadolu’da yetişen çiçeklerden elde edilen bal, dünyanın en kaliteli balıdır” ifadelerini kullandı.