Güzellik ve cilt bakımı kadınların vazgeçilmezlerinden yalnızca birisi. Mineral bakımından oldukça zengin olan kil maskesi cildi temizler ve parlaklık verir, siyah noktalarla savaşır.

Kil maskesinin cilde faydası nelerdir?

Kil maskesi özellikle yağlı cilde sahip olanlar için önerilir. Kil maskesi ciltteki fazla yağları emerek, yüzdeki yağ dengesini sağlıyor. İyi sonuç elde etmek için düzenli kil maskesi uygulaması yapmak gerekir. Kil maskesinin yüzdeki yağı azaltmasıyla beraber gözeneklerin açılarak derinlemesine temizlik yapılmasına yardımcı oluyor. Bu sayede tıkanmış gözeneklerin açılmasını ve siyah noktaların oluşumunu engellemeyi sağlıyor.

Kil maskesi tarifleri

Evde yapılan yüz maskelerinin en popülerlerinden biri olan kilin en büyük özelliği tıkanan gözenekleri temizlemesi, sivilceyi önlemesi ve ciltteki fazla yağı alması.

Özellikle yağlı bir cildiniz varsa haftada 1 yapacağınız kil maskesiyle yağ üretimini dengeleyebilir, cildinizin aşırı yağ nedeniyle parlamasını ve cilt gözeneklerinin tıkanmasını önleyebilirsiniz.

Doğal kil içerdiği kalsiyum, demir ve diğer minerallerle cildi beslerken içerisine ekleyeceğiniz diğer malzemeler cildinizi yumuşatır ve daha pürüzsüz bir görünüme kavuşturur.

Aşağıda en çok kullanılan bazı kil maskesi tariflerine yer verdim. Bu tarifleri kendi cildinize ve cilt sorununuza göre diğer malzemeleri ekleyerek geliştirebilir ve sizin için en uygun kil maskesini yaratabilirsiniz. Süt tozu, süt, yoğurt, esansiyel yağlar, yulaf ezmesi, karbonat evde kil maskesi hazırlarken yaygın olarak kullanılan diğer malzemelerdir.

Temizleyici kil maskesi

Yağlı ciltler için ideal olan bu maske gözenekleri derinlemesine temizler, yağdan ve kirden arındırarak sivilce, siyah nokta oluşumunu önler.

Maske için ihtiyacınız olan malzemeler;

1 yemek kaşığı yeşil kil (beyaz kil de olur)
5 damla lavanta yağı
3 damla çay ağacı yağı
3 damla limon yağı
Yarım çay bardağı soda
Malzemeleri karıştırıp maskeyi yüzünüze sürün ve 10 dakika bekletip ılık suyla yıkayın.

Bu maskeyi düzenli olarak uygularsanız yağ üretimini azaltabilirsiniz. Maske sonrası cildiniz çok kurursa mutlaka nemlendirici kullanın. Temizleyici kil maskesinin kurutucu etkisi yoğun olduğu için kuru ciltlere önerilmez.

Besleyici kil maskesi

Yağlı ciltler kuru olmaz diye bilinir ama yağ ve nem birbirinden farklı şeyler. Cildiniz çok yağlı olabilir ama aynı zamanda kuru da olabilir. Kuruluğu almak, cildinizin daha parlak, yumuşak ve pürüzsüz görünmesi için bu kil maskesini kullanabilirsiniz.

Maske için ihtiyacınız olan malzemeler;

1/2 yemek kaşığı pembe kil
1 yemek kaşığı gül suyu
1 çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı
5 damla biberiye yağı
Yarım çay bardağı soda
Soda hariç tüm malzemeleri bir kaba alın ve bir kaç kez karıştırın. Daha sonra sodayı yavaş yavaş ekleyerek tekrar karıştırın. Karışım cilde sürülecek kıvama gelince tüm yüzünüze ince bir tabaka halinde yayın. 10-15 dakika kurumasını bekleyip ılık suyla durulayın.

Besleyici özelliği ön plana çıkan bu maske 3-4 kullanımdan sonra cildin daha canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Cildi canlandıran kil maskesi

Hafif peeling etkisiyle ölü cilt hücreleri, yağı ve kiri temizleyen canlandırıcı etkili kil maskesini haftada 1 kez yapabilirsiniz.

Maske için ihtiyacınız olan malzemeler;

2 çay kaşığı yeşil kil
1 çay kaşığı süt tozu
1 çay kaşığı toz haline getirilmiş yulaf ezmesi
1 çay bardağı su veya süt
Süt tozunu, yeşil kili ve toz haline getirilmiş yulaf ezmesini bir kaba alın. Azar azar su/süt ekleyerek krem kıvamına getirin ve yüzünüze sürün. Cildiniz hassassa maskeyi 5 dakika, çok yağlıysa 10-15 dakika yüzünüzde bekleyip bol ılık suyla durulayın. Yüzünüzü kuruladıktan sonra iyi bir nemlendirici sürün.