Karboksiterapiyle 1 beden incelmek mümkün mü?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yapacağınız diyet ve spora son derece etkili katkı sağlayacak bazı estetik medikal uygulamalar bulunuyor. Bunlardan birisi de karboksiterapi! Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah Op. Dr. Bülent Cihantimur'a uygulamaya ilgili merak edilenleri sorduk.

Karboksiterapi nedir?

Karboksiterapi, karbondioksit gazının deri altına enjekte edilmesiyle gerçekleşen bir tedavi yöntemidir. İlk olarak Fransa’da kullanılmaya başlayan bu yöntem, hem estetikte hem de tıpta birçok uygulama alanına sahiptir.

Estetik kullanımı çok fazla olan karboksiterapi, vücudun elastikiyetini kaybetmesiyle ortaya çıkan sarkmalar, selülit tedavisi, cilt çatlakları, bölgesel yağlanma, yaraların iyileşmesi, kırışıklık problemleri gibi sorunlarda, ayrıca liposuction işlemi öncesinde ve sonrasında son derece etkili sonuçlar alabildiğimiz bir uygulamadır.

Nasıl uygulanıyor?

Zayıflama ve bölgesel yağlardan kurtulma tedavileri, diyetisyen kontrolünde yapılır. Kişiye özel, sorun ne ise temeline odaklanarak planlanır. Seans sayısı muayene sonrası belirlenir, çoğunlukla ortalama 8 ile 12 seans öneriyoruz. Seanslar 20 dk. ile 30 dk. arasında değişiklik gösterir. Bu işlem sayesinde kişi 1 veya 3 bedene kadar zayıflayabilir.

 Avantajları nelerdir?

Karboksiterapi tedavisi, kısa süren ağrısız ve acısız bir işlemdir. Kozmetik uygulamalara nazaran daha başarılı sonuçlar verir. Ağrısız bir işlem olduğu için, uygulama esnasında lokal veya genel anestezi yöntemlerine ihtiyaç yoktur. İşlem sonrası istirahat etmeyi gerektirecek bir durum oluşmaz. Anti-aging tedavilerinde etkili rol üstlenir.

Yan etkileri var mı?

Karboksiterapi tedavisi, bilinçli bir şekilde uygulanmışsa herhangi bir yan etki doğurmaz. İşlem sonrası, vücutta ödem oluşması son derece normaldir. Bu ödemler ise kısa süre içerisinde kendiliğinden kaybolur. İşlem sonrası nadir de olsa birkaç yerde, nokta şeklinde morarmalar görülebilir. Morarmalar birkaç günde kaybolur. Karboksiterapi tedavisinde seanslar, problemin yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Karboksiterapi, kilo ve selülit problemlerinin giderilmesi amacıyla uygulanacaksa, hastanın tedaviyi, beslenme ve egzersiz programlarıyla desteklemesi önerilir.