Hepimiz ünlü olmak istiyoruz ama çok azımız bunu itiraf ediyor. Hepimiz ünlü olmak istiyoruz ama çok çok çok azımız bunu başarıyor. Doğuştan sahip oldukları ‘star ışığı’ sayesinde biz sıradan fanilerden ayrılan bu isimler, bir kez ‘yıldız’ mertebesine ulaştıktan sonra ‘star power’ denilen gücü sonuna kadar kullanıyor. İsimleri darphane gibi çalışıyor ve kullanmamızı istedikleri ürünleri satın almak için de birbirimize dirsek atıyoruz.
Belki ışıltılı hayatlarına özendiğimizden, belki onlar aracılığıyla ayrıcalıklı hissettiğimizden belki de üstlerine düşen spot ışığından azıcık da olsa nasiplenme arzusundan! Ya da sadece idol kabul ettiğimiz o ünlüye duyduğumuz saf hayranlık ve masum güvenden kaynaklanıyor bu fenomen.
Ardında yatan psikoloji ne olursa olsun, ünlülerle markaların işbirliği genellikle her iki taraf için de çok verimli ve kârlı oluyor. Bizlere de bu uğurda para harcamak ve bol bol hayal kurmak kalıyor…

MARKALARIN EN ŞÖHRETLİ YÜZLERİ

Ünlülerin marka tanıtımında görev almaları yeni bir şey değil elbette. Neredeyse bir asırdır sinema yıldızları, müzisyenler ve şarkıcılar reklamlarda boy gösteriyor. Fakat klasik tanıtım işlevinin ötesine geçen bu ilişki artık daha sofistike bir hal aldığı için, şimdilerde bambaşka bir tanıtım stratejisi kullanılıyor: ‘Marka elçisi’.

Markanın kimliğiyle özdeşleşecek şöhretler arasından özenle seçilen marka elçileri, sadece güzel ama pasif bir yüz olmayı reddediyor. İnisiyatif kullanarak ve sosyal medyadaki güçlerini de işe katarak markaya yaşam ve enerji aşılıyor. Hele de biraz zevk sahibiyseler ve tasarım gözleri varsa bu işbirliklerinin kapsamı daha da genişliyor. Nihai hedefse kendi karakterlerini konuşturdukları koleksiyonlar hazırlamak. İşte markaların işbirliği yapmak için can attığı sesler, yüzler ve stiller…
• Kate Moss: Ünlü top modelin kendi gardırobundan esinlenerek Topshop için hazırladığı hazır giyim koleksiyonu büyük sansasyon yarattı. Piyasaya çıktığı gün kapışılan kıyafetler her yaştan kadının arzu nesnesi oldu.
• Rihanna: Şarkıcının Puma için hazırladığı ‘Fenty’ adlı koleksiyon iddialı ve sıra dışı. Ayrıca yakınlarda mücevher markası Chopard için de bir koleksiyon hazırladı.
• Gigi Hadid: Kendisi gibi genç, neşeli, seksi ve havalı bir hazır giyim koleksiyonu hazırladı Tommy Hilfiger için ve moda severlerden tam not aldı.
• Gisele Bündchen: Onlarca markanın yüzü olan süper model, sözcülüğünü üstlendiği Havaianas terlikleri için bundan daha fazlasını yaptı ve tasarımlara da imza attı.


• Kardashian Ailesi: Sosyal medyaya da hükmeden bu ailenin hemen hemen tüm üyeleri markaları peşinden koşturuyor. En son Khloe Kardashian jean, Kylie Jenner da kozmetik markasını çıkardı. Kylie, Puma’yla da işbirliği yaptı.
• Beyonce: Topshop için hazırladığı spor koleksiyonu ‘Ivy Park’ çok beğenildi ve hatırı sayılır satış rakamlarına ulaştı.
• Kanye West: Adidas için hazırladığı ‘Yeezy’ koleksiyonu o kadar beğenildi ki, neredeyse ayrı bir marka olarak anılmaya başladı. Bu başarı sayesinde West, modacılığa da soyundu ve defileler düzenledi.
• Olivia Palermo: Ünlü stil ikonu ve blogger, pek çok markaya danışmanlık yapıyor ve tasarım önerisi sunuyor. İşbirliği yaptığı markalar arasında en dikkat çekenlerse Zara ve Max & Co.
• Alexa Chung: İngiliz modelin Marks&Spencer için hazırladığı kapsül koleksiyon çok beğenilmişti. Marks&Spencer, benzer bir işbirliğini Rosie Huntington-Whiteley’in imzasını taşıyan aktif giyim, iç çamaşırı, parfüm ve makyaj koleksiyonlarıyla tekrarladı.

BENİM MARKAM KENDİ İMZAM

• Gwyneth Paltrow: Yaşam tarzı sitesi Goop’u çok kârlı bir markaya dönüştürmeyi başardı. Bu markanın şemsiyesi altından kozmetikten vitamine kadar pek çok ürün pazarlıyor. Ayrıca ünlü tasarımcı ve markalar Goop’la işbirliği yapmak için sıraya girdi.
• Elle McPherson: İsmini taşıyan iç giyim markasıyla sessiz ve derinden ilerliyor.
• Miranda Kerr: Kendine ait organik kozmetik markası ‘Kora’nın hayranı çok.

Salma Hayek

• Salma Hayek: Yarattığı ‘Nuance’ adlı kozmetik serisiyle gençlik ve güzellik sırlarını paylaşıyor.
• Heidi Klum: El attığı her alanda olduğu gibi, adını taşıyan iç giyim ve mayo markasıyla da başarıya ulaştı.
• Kate Hudson: Aktif giyim markası ‘Fabletics’ onu gibi fit olmak isteyenler sayesinde umulanın ötesinde bir başarı kazandı.
• Jessica Alba: Çocuklarının doğumundan sonra temizlik, güzellik ve sağlık markası ‘Honest Company’yi hayata geçirdi. Artık çok başarılı ve zengin bir iş kadını sayılıyor.

Kate Hudson

• Ivanka Trump: İş kadınları için hazırladığı hazır giyim, ayakkabı ve aksesuar markası özellikle babası başkan seçildikten sonra ciddi satış rakamlarına ulaştı.
• Jessica Simpson: Ayakkabı ve hazır giyim koleksiyonları istikrarlı bir biçimde başarısını koruyor.

YERLİ MALI YURDUN MALI İŞBİRLİKLERİ

• Arzu Sabancı’daki tasarımcılık aşkına daha önce ‘Pinko’ sayesinde şahit olmuştuk. 66 parçalık ‘Arzu Sabancı for Koton’ koleksiyonu Sabancı’nın kişisel şıklığından izler taşıyor. Asker botları, volanlar, düşük omuzlar ve tiril tiril elbiseler dikkat çekiyor.


• Birkaç yıldır hayatımızda olan ‘Ebru Şallı Loves Koton’ 65 parçalık bir kapsül spor koleksiyonu. Pilates ve yoga için tasarımlar evde spor yapanlara da motivasyon kaynağı. Hızlı kuruyan ve çok yönlü esneyebilir kumaşlarla canlı renk kombinasyonları dikkat çekiyor.
• Eda Taşpınar imzalı güneş yağı, at kuyruğu şampuanı ve at kılı fırça gibi ürünler tüketici tarafından çok tutulmuştu. Taşpınar şimdi de ayakkabı, spor kıyafet ve aksesuar tasarımlarıyla karşımızda.


• Özge Ulusoy Adil Işık’ın tanıtımını yaparken tasarımına da el attı. Gül Gölge Saygı da aynı markanın kıvrımlı kadınlara yönelik ‘Love My Body’ koleksiyonu için tasarım yaptı.
• Ayşe Tolga’ın doğal kozmetik markası ‘Aisha’ bu alanda önemli bir yer açtı.
• Alışveriş sitesi ‘Lidyana’ ünlülerin tasarımları için ayrı bir bölüm ayırdı. Sitede yer alan ‘Biondina’ Burcu Esmersoy’un yakın arkadaşı Merve Göknar İnal’la hayata geçirdiği bir aktif giyim markası. ‘BrasilSul’ spor ürünleriyse stilist ve blogger Martha Graeff işbirliğinden doğdu.
• Argan ve zeytinyağı gibi içeriklerle hazırlanan kozmetik markası ‘Ashley Joy’, Aslı Şen’e ait. ‘H By Hülya Avşar’ tişörtleri ve Kaya Çilingiroğlu’nun erkek takıları ‘Kaya the Third’ün yanı sıra, ‘Akel’s by Ebru Akel’, ‘fit21 by Ece Vahapoğlu’ Gizem Hatipoğlu imzalı takılarla ‘Giz Design’, ‘Işıl Reçber by Zeynep Kartal’, ‘Eliz Sakuçoğlu X Izumi Luxury’ ve ‘Meli Melek Ajanda by Ceyda Düvenci’ de bu sitede satılan ünlü imzalardan bazıları.