Psikolog Nurten Sancak’tan rehber niteliğinde bir kitap: “İlişkinin Dili Gizlidir”

Klinik Psikolog Nurten Sancak, mesleki hayatı boyunca uzmanlık alanı olan ilişkileri yeni kitabı İlişkinin Dili Gizlidir ‘de okuyucusuyla buluşturdu. Yıllarca çeşitli sosyal sorumluluk projeleri, psikoloji alanında uzmanlığı, akademik hayat ve medya alanında çeşitli konularda adından söz ettiren Sancak, kitabında modern insanın yaşadığı zorluklara yönelik pratik ve uygulanabilir yöntemler sunuyor. Kitap, daha önce çeşitli yayınlar için yazdığı makalelerin gözden geçirilerek belli başlıklar halinde bir araya getirilmesiyle oluştu.

Kitabın lansmanı, Nurten Sancak’ın Kurucusu olduğu Hedefe Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. Lansmana iş insanları, akademisyenler, medya ve cemiyet hayatının tanınmış isimleri katıldı. Lansmanda konuşan Nurten Sancak, bir psikoterapist olarak insanların hayatlarına dokunabilmek ve fayda sağlayabilmenin, her zaman kendisinin öncelikli hedefi olduğunu belirtti.

Her ilişkinin kendine has ve bir o kadar da karmaşık olduğunu vurgulayan Sancak, “İnsanoğlunun Adem ve Havva’dan bu yana çözemediği kadın erkek bilmecesi, insanların temel kaygı ve ilgi odağını oluşturmaktadır” dedi.

Ailede önce kadını güçlendirmenin, bilinçlendirmenin işlevselliğini savunan Nurten Sancak; üretim ve danışmanlık sürecinde yer aldığı ve çoğu topluma fayda sağlayacak proje temaları; kadın, aile, kız çocuklarının bilime yönlendirilmesi ve benzeri başlıklar üzerine yoğunlaştı.

Kitabın sadece kadınlara yönelik bir kitap olmadığını da kitap kapağında vurguladığını belirten Sancak, “tüm kadınlara ve ilişkisine kıymet veren erkeklere” yönelik bir kitap olduğunu belirtti.

Kitap Yorumları

Oya Eczacıbaşı (İstanbul Modern Sanat Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı)

Günümüzde iletişimin önemi aile, arkadaşlık, kadın erkek, aşk, evlilik, gelin kayınvalide, iş ilişkileri ve birçok ilişki. Ben kitabı okuduktan sonra çevremle iletişimimi, ilişkilerimi ne derece sağlıklı yaşayabiliyorum diye bir kez daha düşündüm. Mutlu ve sağlıklı ilişkiler kurmanın yollarını gösteren bu kitabı herkes okumalı. Benim başucu kitabım oldu bile.

Hülya Koçyiğit (Sinema Sanatçısı)

Ne Batılı uzmanların dayatması ne oryantal kadercilik. Aklını ortaya koyarken yüreğini de unutma diyor ilişkileri yorumlarken. Samimi yalın, sıcak ve bir o kadar güçlü bir dille. İlişkini kabul edebilirsin, değiştirebilirsin, inşa edebilirsin. Yaşama ve sağlıklı iletişime dair insanı tatlı tatlı güçlendiriyor, derinden muktedir olduğunu hissettiriyor.