Dijital Topuklar’da “Hepimizin Elinde” çağrısı!

Cif’in geniş kitleler tarafından büyük destek gören projesi “Hepimizin Elinde”, Dijital Topuklar 2018’de katılımcıların desteğini aldı.

Cif’in geniş kitleler tarafından büyük destek gören projesi “Hepimizin Elinde”, Dijital Topuklar 2018’de katılımcıların desteğini aldı. Ünlü oyuncu Bülent Şakrak moderatörlüğünde gerçekleştirilen hepimizinelinde oturumunda toplumsal cinsiyet eşitliğini odağına alan ve “ev işlerinde aile bireyleri arasında dengeli paylaşım” çağrısı yapan projenin detaylarını projenin ortağı Arzum Onan ve Unilever Ev Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü Duygu Ersoy anlattı.

Gerçek üstü kadını temsil eden heykel sergilendi

Cif’in ev işlerinin aile bireyleri arasında dengeli paylaşımının önemini vurgulayan projesi “Hepimizin Elinde”, İTÜ Maçka Kampüsü’nde “Tutkunu Bul” temasıyla gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk ve tek dijital kadın zirvesi “Dijital Topuklar” sahnesindeydi. Unilever Ev Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü Duygu Ersoy ve projenin ortağı ünlü sanatçı Arzum Onan, Bülent Şakrak’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturumda ünlü oyuncunun projeye dair sorularını yanıtladı. Arzum Onan’ın projeye özel olarak tasarladığı; altı kolu ve dört bacağı ile ev işlerinde kendisinden beklenen tüm sorumlulukları yerine getirmeyi hedefleyen gerçek üstü kadını temsil eden heykel de konferans boyunca sergilendi.

“Hepimizin Elinde” projesi ev işlerinin yalnızca kadınların görevi olmadığına ve aile bireyleri arasında eve dair sorumlulukların dengeli dağılımı sayesinde ekonomik ve toplumsal hayatta daha fazla yer almak isteyen kadınların karşılarına çıkan fırsatları değerlendirebileceklerine dikkat çekiliyor.

Kısa sürede 4 milyon kişi izledi

Cif’in özellikle son iki yıldır tüm pazarlama ve iletişim çalışmalarında toplumsal cinsiyet eşitliğine aykırı betimlemelere dikkat ettiğini söyleyen Unilever Ev Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü Duygu Ersoy, artık tavırlarını daha net bir şekilde göstermeleri gerektiğini düşünerek “Hepimizin Elinde” projesini gerçekleştirdiklerini söyledi: “İnsanlardan tarafsız gerçek görüşlerini alabileceğimiz tek mecra olduğunu düşünerek sosyal medya paylaşımlarını analiz ettiğimiz bir çalışma gerçekleştirdik. 4 yıla yayılan 500 bine yakın içeriği incelediğimizde paylaşımların %86’sının ev işlerini kadının görevi olarak tanımlandığını gördük*. Oysa ki hayatın ekonomik ve toplumsal alanlarına katkı sağlamak isteyen kadınlar da var ki bu noktada ev işlerinin aile bireyleri arasında dengeli paylaşımı büyük önem kazanıyor”. Elde ettikleri verileri görselleştirme noktasında yollarının Arzum Onan’la kesiştiğini ifade eden Ersoy, “Arzum Onan gibi toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarına ses veren bir ismin projemize verdiği destekten çok mutluyuz. Aldığımız ilk tepkiler, beğeni ve destek mesajları doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor ve bizi daha fazlasını hayata geçirmek için motive ediyor. Kampanya filmimiz kısa sürede YouTube’da 4 milyon kez izlenirken Instagram’da ünlü isimlerin paylaşımları da dahil sayısız tüketici tarafından paylaşılan destek videoları 4 milyon izlenmeye ulaştı” dedi.

“Proje ortağı olmaktan çok mutluyum”

Ünlü sanatçı Arzum Onan ise heykel sanatına ilk başladığı dönemde bir kadın olarak bu işin altından nasıl kalkacağının çok sorgulandığını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Cif’in üstlendiği ve toplumsal cinsiyet eşitliğine odaklanan Hepimizin Elinde’nin proje ortağı olmaktan çok mutluyum. Projenin ana mesajının bir heykel ile aktarılması da bana ayrıca gurur veriyor. İnanıyorum ki kadın veya erkek ayırt etmeden ev işlerini dengeli bir şekilde paylaştığımızda kadınlar üretime, toplumsal ve ekonomik gelişime çok daha önemli katkılar sağlayabilecekler. Projemizin mesajlarına ne kadar çok insan ses verirse bu hedefe o kadar çabuk yaklaşacağız. Bu yüzden herkesi “Hepimizin Elinde” demeye çağırıyorum”.