Haftaya enerjik başlamak için 7 altın öneri

Tüm haftanızın daha sağlıklı ve enerji dolu geçmesini arzu ediyorsanız uygulamanız gereken birkaç püf nokta yeterli olacaktır. Bu bilgilerle kesinlikle daha keyifli ve mutlu hissedeceğinize emin olabilirsiniz.

Spor yapın

Haftaya spor yaparak başlayanlar, tüm hafta bu alışkanlıklarını devam ettirirlerse gün içinde daha enerjik ve mutlu olduklarını hissediyorlar. Eğer saatlerce uyuyup sonra yataktan kalktığınız gibi işe giderseniz hantallığınız orada da devam eder. Maalesef bunun önüne geçmek için bir sonraki hafta sonunu beklemeniz gerekebilir.

Güne ya da henüz yeni bir haftaya uyandığınızda, 15 dakikalık yürüyüşler yapmanız, her şeyi çok daha güzel kılacak. Enerjiniz de motivasyonunuz da kendini yenileyecek. Böylece hafta boyunca yaptığınız işlerden verim alabileceksiniz.

Kahve stoğu yapın

Kahvenin enerji verdiği tartışmasız bir gerçektir. Uyku açmak, odaklamak gibi pek çok konuda, kahveden daha iyisi yoktur. Birden fazla çeşidi olması, tiryakileri için büyük avantaj. Çünkü sıkılma gibi bir şansları kalmıyor. Her gün farklı bir kahveyi tüketseniz bile haftanın sonunu rahatça görebilirsiniz.

Hafta başında iş yerinizde içmek üzere kahve stoklarsanız her gün bir fincan, ayılmanızı ve enerji toplamanızı sağlar. Bununla beraber yaptığınız işe kendinizi vermenizi kolaylaştırdığı için de oldukça önemli bir içecektir.

Uykusuz kalmayın

Haftanın tamamında masa başında uyuklamak istemiyorsanız, uykunuzu gerektiği gibi almalısınız. Gece geç saatlere kadar oturmak ya da akşamlara kadar yatmak, uyku sorunu değildir. Sorun olan, vücudunuzun ihtiyacı olan uykuyu elde edememesidir. Alınamayan uyku, fizyolojik sorunlarla beraber psikolojik sorunlar da doğurmaktadır. Hafta boyunca devamlı bitkin ve yorgun olmanız, uykusuzluktan kaynaklanmaktadır. Bunun yanında kendinizi verimsiz ve mutsuz hissetmeniz de depresif ruh haline bürünmenize neden olacaktır.

Devamlı uykusuz ve ölü gibi dolaşan çalışanlar, patronlarını asla mutlu edemezler. Bu yüzden hem işinizden olmamak hem de kendinizi daha iyi hissetmek için haftaya uykunuzu almış şekilde başlayın.

Dışarı kahvaltısız çıkmayın

Vücudunuz, ihtiyacı olan besini alamazsa bazı değerlerinizde hızla düşüş gözlenir. Bu da kendinizi halsiz ve yorgun hissetmenize neden olur. Yorgun bir başlangıç yapmanız, kendinizi kötü hissetmeniz, tüm haftanızın verimsiz geçmesine neden olur. Tüm bu sebeplerden ötürü muhakkak dengeli ve sağlıklı beslenmelisiniz.

İyi bir haftanın temeli, kahvaltıdır. Geçiştirmeden, sağlam bir kahvaltı yaparsanız işte o zaman enerji dolu ve sağlıklı hissedersiniz. Odaklanabildiğiniz, mutlu olduğunuz, sağlıklı kaldığınız sürece, tüm haftalarınız aynı başarı ile geçecektir. Önce sağlığınızı düşünmeli sonra güzel günlerin tadını çıkarmalısınız.

Sevdiğiniz bir işte çalışın

Eğer iş hayatındaysanız ve haftalarınız işkence gibi geçiyorsa bunun birden fazla sebebi olabilir. Bu sebeplerden biri de işe severek gitmemenizdir. Memnun olmadığınız, baskı altında hissettiğiniz ya da kişisel sorunlar yaşadığınız bir iş yerinde ne yaparsanız yapın mutlu olamazsınız.

Tüm haftanın pozitif geçmesini umarak işe gidiyor ancak kısa süre sonra ortamda huzursuz olduğunuzu hissediyorsanız oraya ait değilsiniz demektir. Kendinizi, herkesten iyi tanımalısınız. Nereye ait olduğunuzu ancak siz bilebilirsiniz. Nerede mutluysanız ya da hangi işi yaparken keyif alıyorsanız o zaman mutlu olabilirsiniz.

Düşünce egzersizi yapın

Yeni bir haftaya başlarken kişiler evrene gönderdikleri enerjinin dönüşlerini alırlar. Eğer mutsuz bir başlangıç yapar ve buna inanırsanız, gerçekten mutsuz olursunuz. Düşünceleriniz, günlerinizin nasıl geçeceğini belirler. Güzel ve verimli bir hafta geçirmek isteyenler gerçekten böyle bir hafta geçireceklerine inanmalılar. Bu şekilde, inandıklarınızı yaşar çok daha iyi hissedersiniz. Enerjik bir hafta düşlemek, yolun yarısını kat etmek demektir.

Ayna karşısında gülümseyin

Hafta başında, tüm enerjinizi toplayarak ayna karşısına geçin. Her sabah aynı saatte kendi gözlerinizin içine bakarak gülümseyin. En geç iki hafta içinde, olumlu etki uyandırdığını fark edeceksiniz. Çünkü gülümsemenin gücü, tahmin ettiğinizden çok daha fazladır. Ne kadar sıcakkanlı ve samimi olursanız çevrenize de o kadar pozitif enerji yayarsınız