Gülümserken diş etleriniz gülüşünüze gölge mi düşürüyor? Estetikte birçok alanda uygulanan botoks mucizesi, pembe estetik ile, güzel bir gülüşün önemli unsurlarından olan diş etlerinin güzel görünmesi konusunda da harikalar yaratıyor.

Diş estetiğindeki önemli gelişmelerle birlikte çevre dokulara uygulanan “pembe estetik” (diş eti estetiği) konusundaki beklentiler de değişti. Özellikle üst çene bölgesindeki diş etlerinizin görüntüsü gülüşünüze ve dolayısıyla da güzelliğinize gölge düşürebilir. Estetik diş hekimliği uygulamaları arasında yer alan pembe estetik sayesinde, artık diş etleriniz gülüşünüze gölge düşüremeyecek.

Diş Hekimi Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, diş etlerine botoks ile uygulanan pembe estetik hakkında merak edilenler hakkında bilgi verdi.

Pembe estetik nedir?

Dişetleri gülüş esnasındaki en önemli kriterlerden biridir. Estetik bir gülümsemenin yalnız beyaz, muntazam dişlerle değil, bu dişlere uyumlu diş etleri ile mümkün olduğuna dikkat çekmek gerekir. Estetik diş eti uygulamalarının pembe estetik olarak tanımlanabiliriz. “Diş etlerinin sağlığı, rengi ve seviyesi diş estetiğini tamamlar”, göze hoş gelen, uyumlu ve temiz bir gülüş sağlamanın ilk adımı diş ve diş eti uyumunu sağlamaktır.

Ağrısız sızısız pembe estetik Pembe estetik adını verdiğimiz bölgede en çok karşılaştığımız sorun, gereğinden fazla görünen diş etleri ya da asimetrik diş eti seviyeleridir. Elbette bu durumu düzeltmeden estetik bir diş hekimliği uygulamasından bahsetmek imkânsızdır. Estetik diş hekimliği uygulamalarından olan ve “Gingivoplasti” adı verilen küçük bir operasyon ile bu tip fazla görünen ya da asimetrik seviyedeki dişetlerini düzeltmek mümkündür. Hastaya yapılacak lokal anestezi ile hasta hiçbir şey hissetmeden lazerle fazlalık olan bölge çıkarılıyor. Eğer gerekiyorsa ardından uygulanacak Laminate Porselen ya da metal desteksiz Zirkonyum porselenler ile de beklentilerin ötesinde estetik sonuçlar elde edilebilmektedir.

Botoks uygulaması nasıl kullanılıyor?

Estetikte birçok alanda uygulanan botoks mucizesi, pembe estetikte şu şekilde uygulanıyor; yapılan cerrahi uygulamaya rağmen gülümseme sırasında diş etleri görünüyorsa burun deliğinin altındaki iki noktaya “botoks” uygulaması yapılabilir. Böylece ifade değişikliği olmaksızın üst dudak bir miktar düşüyor ve diş etleri görünmüyor. Dr. Kışlaoğlu, elbette burada önemli olanın, yüz kaslarını çok iyi bilmek ve doğru noktalara uygulama yapmak olduğunu belirtiyor.

Diş Hekimi Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu

Diş eti çekilmeleri hangi sebeplerle oluyor ve nasıl tedavi ediliyor?

Diş eti çekilmesi güzel bir gülüşe gölge düşerken, dişler düzgün temizlenmediğinde, üzerlerinde ve aralarında biriken yiyecek artıkları bakteriler üretirler. Bakteri plağı denilen bu püremsi birikintiler, diş çürüklerinin ve diş eti iltihaplarının baş sorumlusu olup, zamanla tükürüğün çökelmesi sonucu diş taşlarını oluştururlar. Bakteri plağının içinde üreyen mikroorganizmalar, şekerli gıdaları parçalayarak asit üretirler, bu durum diş eti çekilmelerine ve diş çürüklerine sebep olabilir. Sağlıklı diş etleri açık pembe renkte olur, dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış diş etleri, portakal kabuğuna benzer parlak ama pütürlü bir görünüme sahiptir.