Green Klinik Kurucusu Dermatolog Dr. Ersin Aydın:  “Çünkü Doğal Olmak Güzeldir!”

Röportaj: Ecem Saral

Women’s Style Türkiye: Ameliyat olmadan da burun estetiği mümkün mü?
Ersin Aydın: Evet mümkün. Burnun anatomik yapısına uygun ve kişinin problemine göre yapılan dolgu uygulamaları ile özellikle profilden bakıldığında çok daha daha estetik bir görünüm elde edebiliyoruz. Çeşitli nedenlerle ameliyat olmak istemeyen kişiler için dolgu ile burun şekillendirme ameliyatsız bir çözüm olabilir.W.S.: Burundaki ne tür sorunlar dolgu ile giderilebiliyor?
E.A.: Burun kökünde basıklık, burun sırtında kemer görüntüsü, burun ucunda düşüklük varsa bu problemler burun dolgusu ile düzeltilebiliyor. Ama karşıdan bakıldığında burunda sağa ya da sola bir deviasyon yani burun eğriliği varsa ya da kişinin nefes almasını zorlaştıran bir burun problemi varsa kişinin tabi ki ameliyat olması gerekiyor.


W.S.: Burun dolgusunun kalıcılığı ne kadar sürüyor?
E.A.: Burun dolgunda kalıcı, ya da yarı kalıcı özelliği olan dolgu malzemelerini genellikle tercih etmiyoruz. Sıklıkla geriye dönüşü olan, vücudumuzda da bulunan, zararlı olmadığı bilimsel çalışmalarda gösterilmiş, hyaluronik asit (HA) içeren dolguları kullanıyoruz. HA içeren dolguların özelliğine ( farklı özellikte olan HA dolgular var ) ve uygulandığı yere göre kalıcılık süresi değişkenlik gösterebiliyor. HA dolguların kalıcılığı burunda, yüzün diğer alanlarına göre daha uzun süre devam edebiliyor. Bu süre de kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 12-24 ay kadar. Uygulama yapıldıktan sonra zaman içerisinde (12-24 ay) burun ilk haline yaklaşık bir görünüm almaya başlıyor. Bu süre içerisinde daha iyi bir görünüm elde edilmek istenirse işlem tekrarlanabiliyor.


W.S.: Burun dolgusu burnu büyütür mü?
E.A.: Burun dolgusu burunu büyütmüyor. Buruna uyguladığımız dolgunun amacı hacim vermek, bir boşluğu doldurmak değil tabi ki. Yüzdeki anatomik alanları destekleyerek buruna ve aynı zamanda yüze şekil vermek. Dolguyu sadece buruna değil, aynı zamanda burnu destekleyen yapılara da uyguluyoruz. Böylece burnu şekillendirmiş oluyoruz. Örneğin burnun üzerinde yer aldığı kemiklerin üstüne, burun ile dudak arasına dolgu uyguladığımızda burun düşüklüğünün azaldığını yani burun ile dudak arasındaki açının arttığını görüyoruz. Bu destek sayesinde varsa burunda kemer görüntüsü azaltılabiliyor, burun ucu yükseltilebiliyor ve daha estetik bir profil görünümü elde edilebiliyor. Dolayısıyla dolgu ile burnu büyütmüyoruz. Hatta biraz önce söylediğim gibi burun daha küçük bile görünebiliyor.
W.S.: Burun ucu dolgu ile kaldırılabiliyor mu?
E.A.: Bazı kişilerin burun ucu düşük oluyor. Burun ve dudak arasına ve burun ucuna uyguladığımız kaldırma kapasitesi yüksek, sert kıvamlı olan bir dolgu ile burun ucunu kaldırabiliyor, burun ucunu daha şekilli ve estetik bir görünüme kavuşturabiliyoruz.
W.S.: İşlem ne kadar sürüyor?
E.A.: Çok kısa süren bir işlem. Yaklaşık 5-10 dakika kadar süren bir uygulama. Uygulama yapılan kişilerin en çok hoşuna giden şey ise uygulamadan hemen sonra etkisinin ortaya çıkıyor olması.