Gaziantep lezzetlerini Shangri-La Bosphorus’da denemek ister misiniz?

Shangri-La Bosphorus ile Gaziantep yemekleri İstanbul’a taşınıyor. Küşlemeci Mehmet Usta’nın özel tadları IST TOO restoranda lezzetseverleri bekliyor. Shangri-La Bosphorus, Istanbul’un Executive Şefi Ercan Yamantürk’ün dokunuşları ile hazırlanan menü 20 Eylül – 20 Ekim 2018 tarihleri arasında IST TOO restoranda lezzetseverleri bekliyor.

Bir ay boyunca sürecek festivalde, Gaziantepliler’in ve yolu Gaziantep’e düşmüş herkesin yakından tanıdığı Küşlemeci Mehmet Usta, birbirinden lezzetli yemeklerini (simit kebabı, küşleme, soslu küşleme, Adana ve Urfa kebap)misafirleri ile buluşturacak. Kişi başı 175 TL’den başlayan alternatifli set menuler içerisinde katmerden kebap çeşitlerine, lahmacundan baklavaya, firik pilavından çorbalara pek çok yöresel lezzet yer alırken, Antep usulü şerbet ve menengiç kahvesi de festivalin öne çıkan tadları olarak sunulacak.

Yöresel lezzetler özel satış köşesinde

İlk çağlardan bu yana ev sahipliği yaptığı farklı medeniyetler sayesinde kültürel çeşitliliğini mutfağına da yansıtan Gaziantep, bugün 500’e yakın yemek çeşidinin yanı sıra kurutulmuş gıdalar ve geniş baharat yelpazesi ile de ön plana çıkıyor. IST TOO restoranda kurulacak olan özel satış köşesinde, kurutulmuş patlıcandan domatese, biberden bamyaya, çeşit çeşit baharattan kuruyemiş ürünlerine kadar pekçok yöresel ürün de misafirleri bekliyor olacak.