Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM), Boğaziçi Üniversitesi’nin 50 yıllık engellilik çalışmaları tarihini 8 Kasım 2018 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi SineBU’da düzenlenecek “Boğaziçi Üniversitesi’nde Engelliliğin 50 Yılı” Belgesel Prömiyeri ile kutluyor.

1970’li yıllardan bugüne, Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim görmüş, mezun olmuş ve hâlâ eğitim görmeye devam eden görme engelli öğrencilerin deneyimlerine yer veren belgesel, GETEM’in Boğaziçi Üniversitesi mensubu ya da üniversite dışından engelli bireylerin hayatlarında yarattığı farklılıkları izleyiciyle buluşturacak. Hem sesli betimleme hem de işaret dili kullanılarak hazırlanmasıyla her yönden erişilebilir olma özelliğini taşıyan “Boğaziçi Üniversitesi’nde Engelliliğin 50 Yılı” Belgeseli, görme engellilerin öğrenme ve bilgiye erişim süreçlerinin nasıl ilerlediğini birinci elden anlatan ilk belgesel olacak.

Belgesel özel gösterim ile seyirciyle buluşacak

“Bir görme engelli nasıl öğreniyor, bunu biliyor muyuz?” Sorusundan yola çıkılarak Boğaziçi Üniversitesi bünyesindeki engellilik çalışmalarının ve hareketinin tarihini ve GETEM’in bu çalışmalar açısından dönüm noktası oluşturacak nitelikteki imkânlarının engelli bireylerin hayatlarını nasıl değiştirdiğini aktaran belgesel, 8 Kasım 2018 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi SineBU’da düzenlenecek özel gösterimle seyirciyle buluşacak.

Aynı zamanda bir söyleşi gerçekleştirilecek

Etkinlikte aynı zamanda belgeselde yer alan görme engelli Boğaziçi mezunları ve öğrencilerinin katılımlarıyla bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Belgesel, bilgi kaynaklarına engelsiz erişimi sağlayan teknolojik aletlerin gelişimine de yer vermesiyle sadece Boğaziçi Üniversitesi’nde değil, Türkiye’nin bütünündeki engellilik çalışmalarının tarihini izlemeyi mümkün kılıyor. Boğaziçi Üniversitesi’nin görme engelli ilk öğrencilerinden hâlen eğitim gören öğrencilerinin deneyimlerine uzanan belgesel, bilgi kaynaklarının günümüzde kimseye muhtaç olmadan görme engelliler tarafından ulaşılabilir hale gelmesinde GETEM’in rolünü gözler önüne seriyor.