Düğünlerin kuşkusuz en heyecanlı kısmı: gelinlikler! Her gelinin çok özel ve güzel olduğunu düşünüyoruz. Yalnız işin içine kraliyet girince sanki düğünlerin şaşaası biraz daha fazla oluyor. Kuyruklu mu kuyruksuz mu? Dantel mi santen mi? Gibi onlarca seçenek arasından en güzelini seçmek elbette ki dünyanın en zor ama bir o kadar da eğlenceli işi…

Madem bugün Prens Harry ve Megan Markle’ın düğününe şahit oluyoruz. Öyleyse geçmişten günümüze kraliyet gelinliklerini mercek altına alalım istedik!

Kraliyet gelinlikleri

Kate Middleton

Onun düğünü için peri masalı benzetmesini yapsak abartmamış oluruz. Yakın zamanın en önemli düğününün gelini Kate Middleton ile başlamak istedik. Kraliyet düğünlerinin belki de en gösterişli kısmı kuyruklar. İşte bu yüzden Kate Middleton’ın tercihi de nefes kesti. Ne Prenses Diana kadar uzun ne de kuyruksuz denebilecek kadar kısa bir kuyrukla karşımıza çıktı. Onun dantelden yana tercihi on beş yılın en popüler trendine de imza atmış oldu. Kate Middleton’ın gelinliğini ünlü tasarımcı Alexander McQueen hazırlamıştı.

Kraliyet gelinlikleri

Prenses Sofia, Värmland Düşesi

13 Haziran 2015 yılında İsveç Prens Carl Philip ile dünya evine giren eski model Sofia Hellqvist’in de tercihi dantelden yana oldu. Gelinliğin tasarımında Ida Sjöstedt bulunuyor. Uzun dantel kolları yanı sıra göğüs dekoltesi bulunan gelinlik sadeliği ile adından söz ettirmişti.

Kraliyet gelinlikleri

Monaco Prensesi Grace Kelly

Şu an 1956 yılının en popüler gelinliğine bakıyorsunuz. Monaco Prensi Rainier ile evlenen Hollywood’un en popüler aktrisi Grace Kelly’nin gelinliği tüm zamanların en çok konuşulan gelinliği! Kuyruğu tam olarak 25 metre olmakla beraber gelinliğin işlemeleri 125 yıllık bir dantelle yapılmış.

Kraliyet gelinlikleri

Prenses Diana

Bugün için biraz fazla gözüken Prenses Diana’nın gelinliği, karpuz kolları, ruffled yakası ve 25 metreyi aşan kuyruğuyla ikonik olduğunu inkar etmiyor. Elizabeth Emanuel imzalı gelinlikte tasarımcı “Diana’nın St. Paul’de evleneceği biliniyordu, bu yüzden de koridoru dolduracak bir gelinlik istedi. İstediği belli bir tarz vardı onu da hesaba katınca ortaya bu gelinliği çıkarttık” açıklamasında bulundu.

Kraliyet gelinlikleri

Ürdün Kraliçesi Rania

10 Haziran 1993 tarihinde Amman’daki Kraliyet Sarayı’nda Ürdün Kralı Hüseyin’in en büyük oğlu Prens Abdullah ile evlenen Rania, Bruce Oldfield tasarımı bir gelinlik giydi. Şöyle bir notu da hemen ekleyelim, tasarımcıyı popüler eden Prenses Diana’dır. Yaka detayında işlemleri olan gelinlik Ürdün şaşaası için biraz sade kaldığını bile söyleyebiliriz.

Kraliyet gelinlikleri

Charlene Wittstock

Grace Kelly’nin oğlu Monaco Prensi II Albert ile evlenen Güney Afrikalı olimpik yüzücü Charlene Wittstock, 40 bin Swarovski taşlı ve 16 metrelik bir gelinlik giydi. İpek elbisenin tasarımında ise Armani Prive imzası bulunuyor.