Sağlık turizmi sektöründe hasta sayısında dünyada ilk 10’da yer alan Türkiye, ilk 5’e girmeyi hedefliyor. Turizmciler, Türkiye’nin sağlık ve seyahat turizmini birleştirebilen en başarılı ülkelerden biri olduğuna dikkat çekiyor.

Türkiye’nin sağlık turizmi başarısı hakkında bilgi veren Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Başkan Yardımcısı Dr. Şebnem Akman Balta, “Bu alanda bizim iddiamız en kaliteli ve en güncel tedaviyi vermek. Hizmet İhracatçıları Birliği verilerine göre 2021’de Türkiye’ye sağlık amaçlı 643 bin hasta geldi. Bu kişilerden 1.6 milyar dolarlık gelir elde edildi. 2022’nin ilk 6 ayında bu gelir geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 71 artış gösterdi. 2023’te 1.5 milyon hastanın gelmesi hedefleniyor. Uluslararası Antalya Sağlık Turizmi ve Eğitim Derneği’ne göre ise 2023 hedefimizin şu anda çok üstündeyiz, 10 milyar doları çoktan geçtik. Türkiye hem sahip olduğu sağlık hizmetleri hem de turizm güzellikleri açısından fark yaratıyor. Türkiye’ye gelip sağlık hizmeti alan bir kişi, unutulmaz bir tatil yaşayıp ülkesine geri dönüyor. Ayrıca bu turistlerin harcamaları diğer turistlere göre de çok yüksek” dedi.

SPA, wellness turizminin yüzde 41’ini oluşturuyor
SPA’ların sağlık turizmindeki yeri hakkında ise Dr. Şebnem Akman Balta, “Bugün 438.6 milyar dolara ulaşan wellness endüstrisinde konaklama tesisleri 93.4 milyar dolarla ilk sırayı alırken, wellness alışverişleri sıralamada 64.8 milyar dolar ile bulunuyor. Wellness endüstrisi içinde önemli bir paya sahip SPA da büyümesini sürdürüyor. SPA, wellness turizminin yüzde 41’ini oluşturuyor. SPA turizmi yıllık ortalama yüzde 11.1 büyürken, SPA gezi sayısı ise yılda ortalama yüzde 9.6 oranında büyüme kaydediyor. Ülkelerin iç turizmine bakıldığında SPA pazarı yüzde 25 oranla 108.1 milyar dolara ulaşıyor. Sağlık turizminde Türkiye, dünyada ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Amacımız ilk 5’e girebilmek olmalı. Türkiye’nin hak ettiği konumu elde edebilmesi için sektördeki tüm paydaşların doğru bir sıralama ile yer aldığı bir strateji geliştirilmeliyiz. Doğru adımlar atarsak Türkiye turizmde ve sağlıkta parlayan yıldız olur” ifadelerini kullandı.