Leke Tedavisinde En Doğru Zaman

Çeşitli nedenlere bağlı olarak yüzde lekelenmeler meydana gelmektedir. Bu lekelenmeler birçok kişi için endişe kaynağıdır ve özgüven kaybına neden olur. Ayrıca kişiyi de olduğundan daha yaşlı göstermektedir. Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının yer yüzüne daha dik açı ile gelmesi nedeniyle güneşin cilt üzerindeki olumsuz etkileri daha da artar. Öğle saatlerinde ve korunmasız şekilde dışarıda kalmak ciltte daha fazla hasar meydana gelmesine neden olur. Dr. Aida Keklik güneşin olumsuz etkilerinden korunma yollarını sizler için anlattı.

Güneşe karşı koruyucu önlemler almak için hem genel hem de kişisel bazı önlemleri yerine getirmek zorunludur. Mevsimden bağımsız güneş koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Bazı ciltlerin lekelenme eğilimine sahiptir özellikle de bahar aylarıyla birlikte lekelenmeye daha yatkındır. Bu tarz bir cilde sahip olan kişilerin henüz bahar mevsiminin başlarında cilt bakımı yaptırması çok önemlidir. Bununla birlikte özellikle yaz aylarında minimum 30 SPF değere sahip güneş kremini her dışarı çıkışta uygulamak gelir.

Yazın Bitişi

Yazın bitmesi ile beraber artık yazın ve güneşin etkileri ciltte iyice gözle görülür hale gelir. Bu nedenle sonbahar ayları leke tedavisi için en ideal dönemlerden birisidir. Lekelerin giderilmesi ve cilt bakımı uygulaması ile güneş ışınlarının olumsuz etkileri tedavi edilir, cilt tazelenir ve yenilenir. Bu sayede parlak ve tazelenmiş bir görünüm elde edilir. Üstelik sonbahar aylarında yapılan tedavi ve bakım aynı zamanda cildin kışa da hazırlanmasını sağlar. Her ne kadar kış aylarında güneş ışınları yaz aylarındaki gibi etki göstermez, yakıcı güneşin yerini alan soğuk ve kuru hava da cildi olumsuz etkileyen faktörlerdendir.

Lekelenme Nasıl Olur?

Melanin cilde rengini veren pigmenttir. Bu pigmentin cildin belirli bölgelerinde toplanmasıyla lekeler ortaya çıkar. Bu Bazı kişilerde ise güneş ışınları gibi çevresel etmenler, genetik yatkınlık ve yaşın ilerlemesi gibi nedenlerle sonradan meydana gelir. Yaş ile birlikte ortaya çıkan lekelenmeler genellikle 30 yaşından sonra görülmektedir. Her ne kadar yüzde sıklıkla görülse de kol ya da omuz gibi yaz aylarında güneşe maruz kalan diğer yerlerde de lekelenme meydana gelebilmektedir. Leke tedavisi özellikle lekelenmenin yeni meydana geldiği dönemde oldukça etkilidir. Bu nedenle cilt lekesi meydana gelen kişilerin çok ertelemeden tedavi alması tavsiye edilmektedir.