Doğum sonrası kilolara “akıllı fitness” ile veda

Doğum sonrası kilo vermeye çalışmak her yeni annenin kâbusudur. Çünkü ne yapılırsa yapılsın hamilelikle birlikte alınan kiloların kolayca geri verilemeyeceğine inanılır.

Herbalife Global Sporcu Performansı ve Fitness Eğitimlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Samantha Clayton, çiçeği burnunda annelere kilo vermelerini kolaylaştırmaya ve bedenlerine duydukları güveni geri kazandırmaya yardımcı olacak fitness önerilerinde bulundu. Clayton, hamilelik döneminde alınan kiloları geri vermenin zorluğuna dikkat çekerken, yeni annelere umutsuzluğa kapılmamalarını önerdi. Clayton’a göre doğru beslenerek ve gün içinde egzersize kısa bir süre ayırarak forma girebilmek mümkün: “Doğru beslenme ve doğru egzersiz yardımıyla yeni anneler hem kendilerini daha pozitif hissedebilirler hem de streslerinden kurtulabilirler.”

 

Clayton doğum sonrası kilo vermek gibi uzun ve zor bir yolda ilerlerken hedef belirlemenin çok önemli olduğunu ifade ederek, “En sevdiğiniz jean pantolonu tekrar giyebilmeyi amaçlayın. Bu gibi hedefler forma girmede her zaman etkilidir” dedi.

Fitness programına başlamak isteyen anneler için 4 öneri

Samantha Clayton yeni annelere hem güçlerini hem de dayanıklılıklarını arttırmalarını sağlayacak test edilmiş ve onaylanmış 4 özel ipucu da verdi:

• Üç gün kardiyo aktivitesi, diğer iki gün güç egzersizi şeklinde bir planlama yapmak kaydıyla, haftada beş gün en az 30 dakika egzersiz yapmaya özen gösterin.
• Egzersizlerinizi karma hale getirin ve programınızı çeşitlendirin. Her seferinde aynı egzersiz programını uygularsanız, bedeniniz bir süre sonra bu rutine alışır ve sonuç alamamaya başlarsınız.
• Etkili bir şekilde egzersiz yapmanız önemlidir. En bilinen egzersizleri doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olmak için doğru eğitmenlerden destek alın ve ilgili videoları izleyin.
• Bir program size kolay gelmeye başladığında, hızını değiştirin ve aşılacak yeni hedefler bulmaya devam edin.

Motivasyonu artırmak için…

“İnsanlar genellikle egzersizi, başladıkları hevesle sürdüremezler. Bu bakımdan, motivasyonunuzu canlı tutmak için birkaç ipucu faydalı olabilir” diyen Clayton’ın motivasyon yükselten önerileri de şunlar :
• Yağsız kas kütlesini arttırmak için biraz direnç antrenmanı yapın; bu egzersizler sayesinde fitness planınızı daha verimli hale getirebileceksiniz.
• Eğer kardiyo egzersizlerinden sıkılıyorsanız, işin içine biraz eğlence katın: egzersiz yaparken sevdiğiniz bir müziği açın veya arkadaşınızla birlikte çalışın.
• Kendinizi biraz zorlamak ve rutininizi çeşitlendirmek için zindelik geliştirici HITT programını deneyebilirsiniz.