Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV) Aile Danışma Merkezi Uzman Psikologu Özgür Duran Yurtsever gebelik ve doğumun getirdiği nöroendokrin ve psikososyal değişikliklerin doğum sonrası depresyon durumuna neden olduğunu söylüyor. Yurtsever; “Bazı belirtiler depresyonun kanıtı olabiliyor, bu belirtileri ‘bazen’ veya ‘çoğunlukla’ yaşıyorsanız depresyondasınız demektir” diye ekliyor.

İşte o belirtiler

  • Gülemiyor ve olayların komik tarafını göremiyorsanız,
  • Geleceğe hevesle bakamıyorsanız,
  • Bir şeyler kötü gittiğinde gereksiz yere kendinizi suçluyorsanız,
  • Nedensiz yere kendinizi sıkıntılı ya da endişeli hissediyorsanız,
  • İyi bir nedeni olmadığı halde, korkuyor ya da panikliyorsanız,
  • Her şeyin giderek sırtınıza yüklendiğini hissediyorsanız,
  • Öylesine mutsuzum ki uyumakta zorlanıyorum diyorsanız,
  • Kendinizi üzüntülü ya da çökkün hissediyorsanız,
  • Öylesine mutsuzum ki ağlıyorum diyorsanız,
  • Kendinize zarar vermeyi düşünüyorsanız.

Gebelik döneminde, kadının yaşamında bedensel, ruhsal, sosyal değişimler yaşandığını ve diğer birçok olayla kıyaslandığında neredeyse çok daha büyük değişikliklere neden olduğunu dile getiren Yurtsever, “Doğum sonrasında 2 haftadan uzun süren bir duygusal zorlanma mevcut ise Doğum Sonrası Depresyon durumunu düşünmek gerekir” diyor.

ERKEN DOĞUM RİSKİ ARTIRIYOR

Türkiye’de yapılan araştırmalar neticesinde yüzde elli oranına kadar seyreden Doğum Sonrası Depresyon sırasında aşırı ağlama, sinirlilik, suçluluk, bebeğe ilgi eksikliği, yeme ve uyku alışkanlıklarında değişiklikler, konsantre olmakta sorunlar, umutsuzluk, annenin bebeğe veya kendine zarar verme düşüncesi ortaya çıkabiliyor.

Yurtsever, Doğum Sonrası Depresyon durumunun ciddi sıkıntılar yaratan bir rahatsızlık olduğunu ve anne ile bebeğin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürdüğünü ifade ederek ekliyor, “Annelerde; bebekleriyle başa çıkma konusunda beceriksiz veya yetersiz hissetme, derin düşüncelere dalma, alışılmış faaliyetlerde ilgi kaybı yaşama, değersiz hissetme, bebeğin sağlığı hakkında aşırı endişelenme gibi davranışlar görülebilir.” Özellikle erken doğumun, depresyon için riskli bir durum oluşturduğunu belirten Yurtsever, erken doğumda prematüre bebek ve anneye özel bir destek sunulması gerektiğinin altını çiziyor.

Doğum sonrasındaki süreçte gerçekleşen duygusal, düşünsel ve davranışsal zorlanmaların eşler arasında güvensizlik, iletişimsizlik, cinsellik gibi problemlere yol açabildiğini belirten Yurtsever, “Bu gibi durumlarda profesyonel destek alınmazsa, sorunlar daha ağır ve çözümsüz algılanabilir” diye ekliyor.

Uzman Psikolog Özgür Yurtsever, annelik hüznü veya Doğum Sonrası Depresyon durumlarında, annenin aile içi desteği yeterli düzeyde hissetmesinin öncelikli olduğunu belirterek, özellikle partnerlerin eşlerini yoğun şekilde desteklemesini ve süreci aşmak için sahiplenici bir ortak olarak davranması gerektiğini söyledi.

TSÇV Aile Danışma Merkezi, 2015 yılında aile yapısının gelişmesi ve güçlenmesi için; koruyucu, önleyici, eğitici, geliştirici, rehberlik edici ve psikoterapik hizmetler sunmak amacı kuruldu. Merkez, bebek, çocuk, ergen ve yetişkinlere yönelik danışmanlık hizmeti veriyor.