Diş beyazlatmanın doğal yöntemleri

Güzel dişler güzel bir gülümseme demektir. Siz de evde uygulayabileceğiniz bu doğal yöntemlerle inci gibi dişlere sahip olabilirsiniz.

Hepimizin hayalidir bembeyaz dişlere sahip olmak… Diş hekimleri birbirinden çok farklı diş beyazlama yöntemleri kullanarak pek çok insanı muhteşem bir gülümsemeye sahip kılıyorlar. Peki bu muhteşem gülümsemeyi evde diş beyazlatma yöntemleriyle elde etmek hayal mi? Hiç de değil! İşte evde diş beyazlatmanın bir kaç doğal yolunu sizler için derledik.

Diş beyazlatma evde nasıl yapılır?

Mutfağımızda bulunan çok basit malzemelerle beyaz ve parlak dişlere sahip olabilmemiz mümkün. İşte bunların bir kaçı.

Muz kabuğu: Hepimiz muz severiz ama muz kabuklarının bir işe yaramadığını düşünüp onları çöpe atarız. Dişlerini doğal yöntemlerle beyazlatmak isteyenler için önerimiz muzun kabuğunu çöpe atmaktan vazgeçmeleri. Muzun kabuk kısmını ezip bir macun haline getirerek ve dişlerinizi normal macunla fırçalamadan 10-15 dakika önce muz kabuğu macunuyla 2-3 dakika fırçalayarak bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Bu yöntemi haftada en az 3 kez uygulamanızı tavsiye ederiz.

Karbonat karışımı: Her akşam yatmadan önce, 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı adaçayı ve 1 çay kaşığı tarçını karıştırarak oluşturduğunuz macunu ıslak ve temiz bir diş fırçası üzerine biraz sürerek dişlerinizi fırçalayın. Bir hafta içinde değişimi farkedeceksiniz.

Çilek: Çilek dişlerdeki tartar oluşumunu söküp alır, dişlere beyaz ve temiz bir görünüm verir. Diş macunlarında beyazlatıcı olarak kullanılan malik asit içeren çilek, ağzınızdaki ve dişlerinizdeki bakterileri gideren liflerle kaplıdır.
Ezilmiş çileği macun haline getirin ve dişlerinizi bu macunla fırçalayın. Bu uygulama dişlerinizi beyazlatacak ve dişteki kalıntıları temizleyecektir. Fakat bu uygulamayı sık tekrarlamamalısınız, çileğin asidik yapısından dolayı çok sık kullanıldığında diş minesine zarar vermesi söz konusudur.

Gliserin: Dişlerinizi fırçaladıktan sonra fırçanıza 2 damla gliserin damlatın ve dişlerinize sürün. Diş beyazlatmanın mucize yöntemlerinden olan gliserin bakteri öldürme özelliğinden dolayı diş çürüklerine karşı da etkilidir.

Tuz: Tıpkı gliserin gibi tuz da antibakteriyeldir ve esasında bir temizlik malzemesidir. Macununuza tuz ekleyip kullanarak, tuzun aşındırıcı özelliğinden faydalanır, dişlerinizdeki kalıntıların giderilmesini sağlarsınız.

Defne yaprağı ve portakal kabuğu: Kuru defne yaprağını ezin. Portakal kabuğunu rendeleyip, ezdiğiniz defne yaprağına ekleyerek macun kıvamına getirin. Diş fırçanıza bu macunu sürerek 5 dakika boyunca dişlerinizi fırçalayın. Dişleri beyazlatmaktaki en etkili doğal yöntemlerden biri olan bu uygulamanın her gün uygulanması uygun değildir. Fazla sık uygulanması halinde dişlerin üst tabakasını aşındır.