DERMATOLOJİK KÖK HÜCRE TEDAVİSİ
Yaşla birlikte ortaya çıkan elastikiyet kaybı, ince çizgiler, cilt kalitesinin bozulması gibi sorunlar bilim insanlarını yeni arayışlara sevk etti. Özel Amerikan Cerrahi Tıp Merkezi de cilt kalitesini artıran ve memnuniyeti her geçen gün artan bu uygulamayı bünyesine taşıdı. Dermatoloji uzmanı Doç.Dr Ercan Karabacak’a kök hücre hakkında merak edilenleri ve yeni gelişmeleri sorduk.Son yıllarda yapılan klinik araştırmalarla kök hücre uygulamasının cilt kalitesini artırdığı ve bazı cilt problemlerine çözüm getirdiği kanıtlanmıştır. Kök hücre nedir?
Kök hücreler vücutta tüm doku ve organların yapısını oluşturan hücrelerdir ve vücutta ihtiyaç duyulan her bölgede yer alır. Böylece hasarlanan doku ve organların yenilenmesinde rol oynar. Doku hasarı meydana geldiğinde bu hücreler aktif hale gelirler. İhtiyaç duyulduğunda bulundukları dokudaki değişik hücre tiplerine dönüşürler ve kendi kopyalarını üreterek çoğalırlar.


Bu anti-aging tedavisi hastadan alınan kök hücrelerin istenen bölgeye enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen güvenli bir uygulamadır.
Kök Hücre ile Cilt Gençleştirme hangi bölgelere uygulanıyor?
Özellikle yüz bölgesi başta olmak üzere boyun, eller, gerdan gibi cilt gençleştirme amaçlanan birçok bölgeye uygulanabilir. Bunların yanı sıra iz tedavilerinde kullanılır. Kök hücreler gittikleri alandaki hücrelere ve ortama uyum sağlarlar. Buradaki eksik doku ve hücreleri tamamlarlar. Cilde uygulanan kök hücreler kollajen üretimi ve desteklenmesini sağlayarak elastikiyeti arttırır, aynı zamanda cilt yapılanmasını sağlarlar. Daha dinç daha taze daha parlak ve daha genç bir cilt görünümü sağlarken aynı zamanda ince kırışıklıkları açarak gençleşme sağlar.
Son dönemde farklı farklı kök hücre çeşitleri duyuyoruz. Kaç çeşit kök hücre uygulaması vardır?
Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; her bahsedilen kök hücre uygulaması kök hücre değildir. Bugun prp ve türevi işlemlere de dikkat çeksin diye kök hücre dendiğini görüyoruz. PRP bir kök hücre işlemi değildir. Kök hücre özel laboratuarda özel işlemler sonucu elde edilir. Kanınızı alıp bir saatte santrifüjden geçirmek bir kök hücre uygulaması değildir. Öncelikle bunu belirtelim.
En yaygın fibroblast kök hücre uygulaması olandır. Fibroblastlar, cilde kolajeni taşıyan hücrelerdir. Cildin alt yapısını oluşturarak cilt onarmada ciddi bir etkiye sahiptirler.
Kulak arkasından alınan fibroblast dokusu 30-45 gün arasında hiçbir ilave yapılmadan sağlık bakanlığınca onaylı laboratuarlarda çoğaltılır. Kişinin kendi dokularından elde edilen bu serum birer ay ara ile yüz bölgesine enjekte edilir. Toplam 3 seans olarak uygulanır. Fibroblast kök hücre uygulamasının etkisi altıncı aydan sonra görülmeye başlar. Kişinin cilt yaşını 8-10 yıl arasında geriye götürür.

Yan etkisi, riski veya zararı olabilir mi?
Kök hücreler kişinin kendi dokularından üretildiği için herhangi bir zarar veya alerjik reaksiyon riski göstermez. Kişiye herhangi bir zararı olmaz.
Yüze kök hücre tedavisi aynı anda bir yüz germe işlemi midir?
Kök hücre tedavisi yüz germeden ziyade cilt yapısını iyileştirir. İnce kırışıklıkların açılması ve lekelerin iyileşmesinde daha ön plana çıkar. Aynı zamanda yaşlanmayı öteler.
Bunun yanında elastikiyet artışı yaptığı için elbette yüzde gerilme ve sarkmalarda hafif toparlanma sağlar. Ancak sonuç yüz germeye eş değer tutulamaz.
Son aylarda çokça duyduğumuz bir diğer Kök Hücre uygulaması olan Alloblast nedir, biraz ondan da bahseder misiniz?
1 günlük yeni doğan sünnet derisinden elde edilen mezenkimal bağ dokusundan elde edilen fibroblast hücrelerinin, yüksek teknolojiye sahip laboratuvar ortamında özel tekniklerle ayrıştırılarak kişiye enjekte edilmesidir. Tabi ki her sünnet derisi bu teknik için uygun değildir; 1 tane alloblast kültürü hazırlamak için ortalama 400 donörün sünnet derisi özel testlerden geçirilir.
Sağlık Bakanlığı’nın ve Avrupa Standartlarının belirlemiş olduğu süreçlerinden geçerek uygulamaya hazır hale gelir. Hasta kliniğe gelir, alloblast kök hücre serumu istenilen bölgeye enjekte edilir. Alloblast uygulaması tek seanstır.