Stres
Stres ve depresyon tüm yaşamı olumsuz etkilediği gibi seks hayatında da sorunlara sebep olabiliyor. Ekonomik güçlükler, hastalık ve ölümler, yoğun iş yaşamının getirdiği olumsuzluklar gibi kişide sıkıntı ve üzüntü yaratan olaylar dönemsel olarak cinsel isteği azaltabiliyor. Evet, biliyoruz söylemesi çok kolay fakat kendinizi rahatlatacak yöntemler bulmalısınız. Yoksa kısa bir süre içinde ilişkinizde yaşayacağınız sorunlarla hayatınıza da büyük stresler ekleyebilirsiniz.

İlaçlar
Böbrek üstü bezlerinin fazla ya da az çalışması, tiroid hormonlarının azlığı, depresyon, anksiyete bozuklukları gibi fiziksel ve psikiyatrik hastalıklar da cinsel isteği azaltabiliyor. Ayrıca bu hastalıklarda kullanılan ilaçlar da cinsel isteğin azalmasına neden olabiliyor. Eğer ilacın yan etkisi üzerinizde fazla hissediliyorsa doktorunuza danışarak ilacınızı değiştirmelisiniz.


Karşı taraf!
Partnerinizin erken boşalması, sertleşme zorluğu, cinsel isteksizliği, boşalma güçlükleri gibi sorunları bir süre sonra sizin de uyarılma ve tatmin konularında sorunlar yaşamanıza sebep olabilir. Bu durum içinse birlikte bir uzmana başvurmalısınız!

Ön sevişme?
Partnerinizin sonuç odaklı ve empatiden yoksun davranması, ön sevişmenin her seferinde hızlıca geçilmesi de kadınlarda zamanla cinsel soğukluk yaratabiliyor. Ön sevişme kadını da, erkeği de ruhsal ve fiziksel olarak cinsel birleşmeye hazırlaması açısından önemli.


Sizin de mi göbeğiniz var?
“Doğumdan sonra aldığım kiloları veremedim”, “Emzirme döneminden sonra göğüslerim sarktı” gibi düşüncelerle kendinizi beğenmez hale gelmeniz, ardından da “Artık beni çekici bulmuyor” düşüncesine kapılmanız cinsel hayatınızı olumsuz etkiliyor olabilir. Bütün bunları bir kenara bırakın, kendinizi rahat hissedeceğiniz yöntemler bulun ve partnerinizin sizi sevdiğini unutmayın.

Lütfen tıraş olsun!
Zaman geçtikçe ilk buluşmadaki özeni ilişkilerde bulmak zorlaşıyor. Sizin ilişkinizde de durum bu şekilde mi? Eşinizin dişlerini fırçalama alışkanlığı olmaması, özel bölge temizliğine özen göstermemesi, tütün, alkol, ter kokması sizi cinsel ilişkiden uzaklaştırıyor olabilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken şey, kırıcı olmadan konuyu gündem