Cilt yapına göre bitkisel banyo tarifleri

Bitkisel banyolar cilt tipinizin sorunlarını gidermek için çok ideal bir yoldur. Her cildin ihtiyacı olan șeyler farklıdır. Sizde banyoda bu malzemeleri kullanarak cildinizin ihtiyacını giderebilir ve cildinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Bitkisel banyo

Yağlı, kuru, hassas, sivilceli gibi bir çok cilt tipi için bitkisel banyolar her derde deva. Bu banyolar hem cildinizi daha sağlıklı yapacak hem de beslenerek daha canlı ve parlak görünmesini sağlayacaktır.

Kuru cilt için bitkisel banyo :

Kuru cilt çok çabuk çatlar ve pul pul dökülmeye başlar. Kuru cildi nemlendirerek canlandıracak bir bitkisel banyo tarifi vereceğiz. 2 litre sütü banyo yapacağınız suya ekleyin. Sütün yağı alınmış olmalıdır. Su ile sütün iyice karışmasını sağlayın. Banyoya girmeden önce tüm cildinize 2 büyük kaşık ile zeytinyağı sürün ve iyice yedirin. Böylece süt banyosu daha fazla etkili olacaktır.

Yağlı ciltler için bitkisel banyo :

Yağlı ciltlere en iyi gelecek bitkisel banyo elma sirkesi banyosudur. Yarım litre kadar elma sirkesini banyo yapacağınız suya ilave edip  karıştırın. İsteğe bağlı olarak 78 damlada lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Lavanta yağı cildin rahatlamasını sağlar. Bu suyla banyo yapıp çıkmalısınız. Vücudunuzu temizlemek için tekrar duş almayın. Elma sirkesinin cildinizde kalması gerekir. Son olarak cildinize nemlendirici sürüp bırakın.

Sivilceli ve iltihaplı cilt için bitkisel banyo:

Sivilce ve iltihap içeren cilde en iyi gelecek bitkisel banyo ebegümeci banyosudur. İhtiyacınız olan malzemeler 100 gr taze ebegüme çiçeği ve 2 litre su. Ebegümeciyi önce küçük küçük kıyın ve içine suyu ekleyerek haşlayın. Karışım ılıkladıktan sonra süzün ve banyo yapacağınız suya ilave edin. Banyodan sonra vücudunuzu bir fırça yardımı ile fırçalayın bu ciltteki kan akışını yükseltecektir.

Kırışıklıkları gideren bitkisel banyo :

Bunun için gerekli olan malzemeler 2 bardak süt 2 büyük kaşık çiçek balı,1 tatlı kaşığı badem yağıdır.Ilık olan sütün içine çiçek balını koyun ve iyice erimesini sağlayın.Daha sonra içine badem yağını ekleyip karıştırın. Bu karışımı banyo suyuna ekleyip bunun ile banyonuzu yapın. Son olarak sıcak su ile bir duş alın ve cildinizi kurulayın.