Cilt bakımını hayatınızda bir rutine çevirecek 5 öneri

Gerek günlük hayatın stresinden gerekse yoğun iş temposundan çoğumuz cilt bakımı için uygun bir zaman bulamıyoruz. Bakım için cilde uygulanan kremler ve bakım ürünlerinin ya da bir güzellik merkezinin yolunu tutmanın dışında cildimizi sağlıklı tutmak için günlük hayatımızda izleyebileceğimiz bazı adımlar var aslında. Biz burada bu adımlar 5 tanesine değineceğiz…

1- Banyo zamanınızı sınırlayın!

Uzun banyo ve duşlar cildiniz için aslında faydalı olan tüm yağların temizlenmesine ve cildiniz kurumasına yol açar. Ayrıca banyo sırasında çok sıcak su kullanmaktan da kaçının. Banyonuz bittiğinde duş jelleri ve şampuan gibi içinde kimyasal bulunan ürünleri cildinizden iyice akıttığınıza emin olun.

2- Güneş ışığından kaçının!

Evet, D vitamini de vücudumuz için gerekli ancak güneş cildimizin yaşlanmasına sebep olan faktörlerden biri. Bu yüzden güneşin altında geçirdiğiniz vakti iyi ayarlamanız ve mümkünse güneş koruyucu kullanmanız büyük önem taşıyor.

3- Sağlıklı beslenin!

Sağlıklı beslenmek tüm vücudumuzu olduğu kadar cildimizi de korumak için bir zorunluluk. Bunu yapmak için meyve, sebze, protein içerikli gıdalar ve lif içerikli gıdaları dengeli bir şekilde tüketmek iyi bir başlangıç olabilir. Ayrıca yapılan bazı araştırmalar deniz mahsülleri ve balık yağı içeren gıdalar tüketmenin cildimiz için diğer sağlıksız yağları tüketmekten daha faydalı olduğunu kanıtlıyor.

4- Sigara ve tütün ürünleri kullanmayın!

Sigara kullanmak cildinizi çok hızlı bir şekilde yaşlandırır ve cildinizin yapısının bozulmasına sebep olur. Vücuda verdiği diğer birçok zararın dışında sigara içmek cildiniz için bir felakete sebebiyet verebilir.

5- Stresten uzak durun!

Aşırı stresin insanlar üzerinde yarattığı etkiler ortada, ancak stres cildiniz için de büyük bir tehlike. Stres sadece sizi yaşlandırmıyor, aynı zamanda bazı başka cilt hastalıklarını da tetikleyebiliyor. Bu yüzden stresinizi kontrol altında tutmaya çalışın; düzenli uyumak ve sağlıklı beslenmek bu konuda size yardımcı olabilir.