Eğrilik, kemer ve burun düşüklüğü gibi sorunlar yaşayanlar, estetik cerrahiden yardım alınarak, arzu ettikleri burun yapısına kavuşabiliyorlar.

Hangi yaşta burun estetiğinin yapılabileceği ve doğru zamanlamanın ne olduğu soruları, en fazla merak edilen soruların başında geliyor.

Estetik Plastik cerrahi Uzmanı Op. Dr Bülent Cihantimur yaz mevsimine az biraz zaman kala, serin giden şu günlerin burun estetiği için doğru zamanlama olduğunu söyleyerek, burun estetiği için en az kaç yaşında olunması gerektiğini açıkladı: “Yüz estetiğinin tamamlayıcı bir unsuru olarak kabul edilen burun, yüzün tam ortasında ve dikkat çeken bir yapıya sahip. Burun, genetik alt yapıdan etkilenen bir organ ve çoğunlukla ailesinde burun estetiğine dair sorunları olanlarda çok daha fazla gözlemliyoruz. Özellikle genç yaşlarda çok büyük bir özgüven kaybı yaşatıyor. Genç bireyler bir an evvel burun estetiği yaptırarak, sorunlu buldukları burun şeklinden kurtulmak istiyorlar. Fakat burun estetiği için her zaman 18 yaşının beklenmesi taraftarıyız”.

Neden 18 yaş?

“18 yaş bir sınır, ergenliğin bittiği ve hayata dair emin ve mantıklı kararların alınabildiği bir yaş. Sadece burun estetiğinde değil, tüm estetik müdahalelerde, işlemlerin son derece bireysel olduğunu ve kesinlikle bir başkasının arzularını yerine getirmek için ya da popüler bir görüntü elde etmek için yapılmaması gerektiğini vurgularız. Kısaca burun estetiğini sadece kendiniz için yaptırmalısınız. 18 yaş ve sonrası dönem ise, doğru kararların verilebileceği yetişkin düşüncelerin başladığı bir dönemdir. Ergenlik döneminde bulunan gençlerde vücudun gelişiminin tamamlanmış olması burun estetiği ameliyatlarında önemli bir faktördür” diyen Op. Dr. Bülent Cihantimur, bayan hastalarda muayene sonrası bu yaşın 1-2 sene öncesinde de çekilebileceğini vurguladı.

Karar verdikten sonra araştırma yapın

“Burun estetiği yaptırmaya karar verdikten sonra, mutlaka çok iyi araştırma yapılması gerekir. Elbette maliyetler çok önemli ama birincil konu, doktor ve hasta arasındaki iletişimin kuvvetli olmasıdır. Ne istenildiği, neyin uygun olduğu ve nelerin yapılabileceği kararı, hasta ve doktorun beraberce, iletişim sorunu olmadan planlama yapmasıyla mümkündür. Bu sebeple burun estetiği yaptırmak isteyenler, mutlaka randevu alıp, muayene olsunlar. Hatta gelişen teknolojiyle birlikte artık hastanın operasyon sonrası nihai hallerini, burun estetiği simülasyonu sayesinde gösterebiliyoruz. Bu sayede hastalarımız, sürprizle karşılaşmadan, gönül rahatlığıyla burun estetiği operasyonlarına girebiliyorlar” diyen Op. Dr. Bülent Cihantimur, ayrıca hastaların oluşabilecek riskler ve komplikasyonlar hakkında da bilgi almalarını önerdi.