Bayram fırsatları, son dakika tatilleri, hafta sonu kaçamakları derken koca bir yaz tatili daha geride kaldı. Peki, bu yıl Türkler en çok hangi destinasyonları ziyaret etti? Geçtiğimiz yıldan bu yana değişen tercihler neler? Seyahat sitesi momondo.com.tr bu sorunun peşine düştü ve yaz boyu yapılan seyahat aramalarını değerlendirdi. Verilere göre bu yılın gözdesi iç turizm. Antalya ve Bodrum ise yaz boyu en fazla turist ağırlayan şehirler. Yurt dışı tercihlerimizin başında ise Ukrayna geliyor. Araştırmanın en çok dikkat çeken diğer sonuçları ise şöyle:

BU YILIN DA GÖZDESİ ANTALYA

Bu yıl iki bayram tatilini de yaz aylarında geçirdik. Hal böyle olunca iç turizm Türkler tarafından en çok tercih edilen alternatif oldu. Yaz aylarının favori şehirlerine gelince ilk sırada Antalya yer alıyor. Akdeniz’in en sevilen cazibe merkezlerinden biri olan şehir, geçen sene olduğu gibi bu yıl da en çok ziyaret edilen tatil destinasyonu oldu. Antalya’yı ise Bodrum ve İzmir takip ediyor. Listenin dördüncü sırasında Dalaman yer alıyor. Sıcaklardan bunalan yerli turistlerin tercihi ise, yemyeşil doğasıyla bu yıl da ilk beşe girmeyi başaran Trabzon.

YURT DIŞI ROTALARDA FAVORİ UKRAYNA

Yaz boyu diğer ülkelere yapılan rezervasyonları incelediğimizde ise Türklerin bu yaz en çok gittiği ülkelerin başında Ukrayna yer alıyor. Verilere göre, Türklerin vizesiz seyahat edebildiği Ukrayna, geçtiğimiz yıldan bu yana Türk ziyaretçi sayısında yüzde 16’lık bir artış yaşadı. Ülkenin en çok tercih ettiğimiz şehri ise Kiev. Listenin başında yer alan diğer şehirler ise sırasıyla Lviv, Odesa, Kharkiv ve Zaporizhia.

UZAK DA OLSA VAZGEÇİLMEYEN DESTİNASYON: AMERİKA

Türklerin resmi tatillerin birleşmesiyle neredeyse on günü bulan tatillerini değerlendirdikleri bir diğer destinasyon ise Amerika. Uzun uçuşlara rağmen en fazla ziyaret ettiğimiz ülkeler arasında ikinci sırada yer alan Amerika, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda ziyaretçi sayısını korudu. Türkler arasında yaz boyu deniz, kum, güneş tatilleri favori olsa da Amerika’yı ziyaret eden Türklerin en çok tercih ettiği şehir New York oldu. New York’u ise Los Angeles ve Miami takip ediyor. Türkiye’den direk uçuşların bulunduğu San Francisco ve Chicago da Türklerin bu yaz tercih ettiği bölgelerden.

ASYA’DAN VAZGEÇMİYORUZ

Son yıllarda yapılan bir çok araştırmada en üst sıralarda yer alan Tayland, bu yıl da binlerce Türk turisti ağırladı. Yaz tatili dışında Türklerin balayı için de en çok tercih ettiği ülkelerden biri olan Asya’nın incisi, 2016’dan bu yana yüzde 4 artış göstererek en çok tercih edilen üçüncü ülke oldu. En çok tercih ettiğimiz şehir ise geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Bangkok. Popülaritesi her geçen yıl giderek artan şehrin Türk ziyaretçi sayısı bu yıl yüzde 7 oranında arttı. Ülkenin en sevdiğimiz diğer bölgeleri ise sırasıyla Phuket, Pattaya, Koh Samui ve Krabi.

SICAKLARDAN KAÇANLARIN TERCİHİ ALMANYA

Kavurucu sıcaklardan bunalıp, bir nebze daha serin rotaları ziyaret etmek isteyen tatilcilerin tercihi ise Almanya oldu. Bu yıl Türklerin en çok ziyaret ettiği dördüncü ülke konumunda olan Almanya, en fazla ziyaretçiyi Berlin şehrinde ağırladı. Türkler tarafından yaz boyu en fazla aranan diğer şehirler ise Düsseldorf, Frankfurt, Münih ve Köln.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren momondo Türkiye sözcüsü Serpil Öztürk şöyle dedi: “Veriler gösteriyor ki tatil tercihleri seyahat zamanlamasına göre farklılık gösteriyor. Yaza denk gelerek birleşen resmi bayram tatilleri sayesinde bu yaz iç turizmde bir artış söz konusu. Türkiye içinde tercih edilen destinasyonlar arasında ise her ne kadar ilk üç sırada Antalya, Bodrum ve İzmir yer alsa da, alternatif rotaları tercih edenlerin oranı da oldukça yüksek. Diğer yandan, araştırma sonuçlarına göre Türkler, yedi günden fazla olan tatillerinde yakın ülkeler yerine uzak rotaları tercih ediyorlar.”