Tüm kış boyunca hazırlıkları yapılan düğün ve nikah tarihleri gitgide yaklaşıyor. Davetiyeler basıldı, gelinliklerin provaları bitti, saçın modeline karar verildi. Fotoğrafçılarla anlaşıldı, kır düğünü mü yoksa salon düğünü mü olacak çoktan karar verildi. Neredeyse tüm organizasyon hazır. Ve bu hazırlıklara dahil olan gelin makyajı trendleri, her sezon değişiyor. Artık gelinler eski usül düğün günü kuaför koltuğunda karar verilen makyajlardan yana değil. Tıpkı gelinlik gibi gelin makyajı provalarına da haftalar öncesinden başlıyorlar. Çünkü o büyük günde en güzel gülüşe, en güzel ifadeye sahip olma konusunun son anda verilen tesadüfi bir karara bırakılmaması gerekiyor.
Düğün organizasyonun kusursuz geçmesinin önemli detaylarından biri gelin makyajı tabii ki. Gelinin tarzına ve ifadesine en uygun makyajın seçilmesi bu özel günde gelinin de en doğru fotoğrafı vermesini sağlayacak. En kusursuz organizasyonu yapmış olsa bile dağılmış, akmış, yanlış uygulanmış bir makyajın geline yaşatacağı pişmanlık diğer bütün güzellikleri bir anda silip götürebilir. Bu yüzden ben makyaj provalarında gelinin alışkanlıklarını ve nasıl bir gelin olmak istediğini detayları ile öğrenirim. Çünkü gelinliği, kullanacak olduğu aksesuarları ve çiçeğine kadar edineceğim bilgiler doğrultusunda uygulayacak olduğum makyajın renkleri ve tarzı ortaya çıkıyor.

Gün ışığına karşı sıcak renkler

Sabahtan akşama kadar tüm gün geline eşlik edecek olan gelin makyajı yapılırken mutlaka kalıcılığı yüksek ürünler kullanılmalı. Ben, yüzün tüm bölgesinde hazırlayıcı bazlar kullanıyorum. Çünkü düzgün bir zemin yaratmak makyajın tüm gün bozulmaması için oldukça önemli. Her yıl trendler değişse de, renk tonları olarak göz, yanak ve dudak bölgesinde sıcak alt tonlu renkler tercih ediyorum. Çünkü fotoğraf çekimlerinde gün ışığından faydalanılıyor. Yani yıllarca bakılacak albüm için o özel fotoğraflar gündüz çekiliyor. Bu sıcak renkler gün ışığında çekilen fotoğraflarda oldukça güzel görünüyor.

Tuğcan Sağırlar

Farklı olmaya çalışmayın

Makyaj uyguladığım gelinin göz ve saç rengi de makyajda kullanacağım renk seçimlerinde çok önemli bir ayrıntı. Bence gelinler bu özel günde farklı bir kadın olmaya çalışmamalı. Çünkü trendler, alışkanlıklar hızlı değişiyor. Amaç, yıllarca bakacağı ve sıkılmayacağı bir ifade yaratmaksa, bu özel günde makyaj yoruma açık hale gelmemeli. Herkes tarafından beğenilmeli ve yıllar sonra bakıldığında pişmanlık yaratmamalı. Bu yüzden ben iki ayrı uygulama yapıyorum ve tüm gelinlere tavsiye ediyorum.

Gelin makyajı için yüz hattınıza sağdık kalın

Gün ortasında yapılan çekimlerde fotoğraflar doğal olmalı. Güneşin tepede olduğu anlarda fotoğraflarda çok fazla detayın önemi yok. Bu yüzden genelde gelinin kendi yüz hatlarına sadık kalarak makyaj yapıyorum. Sert gölgeler, koyu siyah göz makyajları, kalın kaşlardan yana değilim. Ayrıca çok renkli ürünler ve yoğun kirpikler kullanmıyorum. Sıcak renkler tercihim. Gece ışığında gündüz makyajı hafif kalıyor. Gece ışığı makyajın renklerini yok ettiği için akşam için net hatlar çıkarmakta fayda var.

Tazelemeyi unutmayın

Son olarak gelinlere, saç ve makyaj sanatçılarını nikah anına kadar yanında bulundurmalarını öneriyorum. Çünkü oldukça fazla ilgi görecekleri bu gecede saç ve makyaja anında müdahale edilmesi gerekebilir. Ayrıca havaların sıcak olduğunu düşünürsek, gecenin sonlarına doğru transparan pudra ya da tüm makyaj markalarında bulunması mümkün olan, makyajı bozmadan uygulanabilen ve yüzün nemini alan filmler kullanılabilir. Yine tazeliği korumak için ruj ve allıkların da çantada olması şart.