Çikolata hepimizin vazgeçilmez tatlılarının en başında yer alır. Özellikle biz kadınlar çikolata yemeye bayılırız. Stresli olduğumuzda, özel günlerimizde, ayrılık acılarımızda çikolata yiyerek kendimizi biraz olsun yatıştırırız.

Peki enfes tadının yanında bitter çikolatanın sağlığımıza da müthiş faydaları olduğunu biliyor muydunuz?

Kolestrolü dengeler

Çikolata nitrik oksit üretimini uyararak kan basıncının dengelenmesini sağlar. Aynı zamanda felç ve kalp krizine sebep olabilen arterlerdeki plak oluşumunu önler. Düzenli olarak tüketildiği taktirde kolesterolü dengeleyici ve kan basıncını düşürücü özelliği vardır.

Cilde iyi gelir

Bitter çikolata içeriğindeki flavonoller sayesinde cildi güzelleştirir. Güneş ışınları sebebiyle oluşan cilt hasarlarına karşı iyi gelir. Hatta birçok güneş kreminin içeriğinde çikolata vardır. Cildin sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

Şeker hastalığına iyi gelir

Diyabet yani şeker hastalığına yakalanma riskini düşürmesi de bitter çikolata faydaları arasındadır. Düşük glisemik indeksi sebebiyle kan şekerini dengeler. Şeker hastalığına yakalanma riski yüksek olan kişiler için şeker hastalığına yakalanma oranını düşürür. Aşırıya kaçmadan bitter çikolata tüketmek diyabete yakalanma riskini azaltır.

Mutluluk ve neşe verir

Bitter çikolata beyinde endorfin maddesinin salgılanmasını uyarır. Endorfin sayesinde vücuda mutluluk ve neşe hissettiren maddeler salgılanır. Çikolata yeyince kendinizi mutlu hissedebilirsiniz. Stres seviyesini düşürür.