Bahara özel yepyeni lezzetleri keşfedin

Güney Fransa ve Akdeniz mutfağından lezzetleri harmanlayan La Petite Maison'dan bahara özel yepyeni lezzetler...

Bahar sofraları mutluluk veren, dostları bir araya getiren, neşeli sofralardır. Bahar aylarında yeni lezzetler keşfetmek hem dostlarınız hem de sizin için farklı bir deneyim olur. Size özel bahar yemekleri…

Benzersiz bir ziyafet

Güney Fransa ve Akdeniz mutfağından lezzetleri, modern ve yaratıcı sunumlarla birleştirerek sunan La Petite Maison, menüsüne bahara özel yepyeni lezzetler ekledi.

Hafif ve sağlıklı bir pişirme tarzı ile en taze içeriklerin kullanıldığı La Petite Maison mutfağı, bahar ayları için mevsimsel malzemelerden yola çıkarak yarattığı yeni lezzetleri ile misafirlerine benzersiz bir ziyafet yaşatıyor.

Bahara özel yepyeni lezzetler

“Ton Balığı Carpaccio” ile enfes bir başlangıç sunan bahar menüsüne, misafirlerin favorilerinden olan “Arpacık soğanı ve keçi peyniri ile kuşkonmaz” tekrar eklendi. Menüde yeni başlangıçlar arasında “Provence bölgesine özgü taze baharatlarla hazırlanan ahtapot ızgara” da bulunuyor. “Taze ot ve zeytinyağı sosu ile ızgara ıstakoz” da yeni bahar menüsünün iddialı lezzetlerinden.

Kumkatlı Rum Baba ile mutlu son

La Petite Maison Executi ve Şefi Moreno Polverini’nin hazırladığı menünün yeni mevsimsel tabaklarından biri de “Vierge soslu kabak çiçeği ile ızgara ton balığı”…Menüde ayrıca baharın gelişini karşılayan“Bakla ve bezelye” garnitür tabağı da yer alıyor. Bahar menüsünün tatlısı ise bir Fransız lezzeti olan “Kumkatlı Rum Baba”.

1. Sunumlar

2. Sunumlar

3. Sunumlar

4. Sunumlar

5. Sunumlar

6. Sunumlar

7. Sunumlar

Sunumlar